Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

IX Regionalny Zjazd Onkoludków

16.06.2018

Ełk

„Daliśmy radę!” – to hasło przewodnie dziewiątego już Regionalnego Zjazdu Onkologicznego – ONKOLUDKI 2018.

W ogrodzie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku spotkali ci, którzy chorobę nowotworową pokonali, jak i obecni pacjenci dziecięcych oddziałów onkologicznych. Zjazd ma wymiar rodzinnego festynu. W jednym miejscu spotkały się bowiem całe rodziny, które zmierzyły się z chorobą, a także ciocie i wujkowie – na co dzień lekarze, czy wolontariusze białostockiej Fundacja „Pomóż Im” i ełckiego stowarzyszenia „Onkoludki”.

– Możliwość spotkania z dawnymi podopiecznymi stanowi dowód na sens naszej pracy – przyznała dr Katarzyna Muszyńska-Rosłan.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 osób. Był to czas na wymianę często bardzo trudnych doświadczeń, wzajemne wsparcie, naukę ale i dobrą zabawę.

Z myślą o najmłodszych przygotowano konkursy recytatorskie i wokalne, liczne zabawy z animatorami, strzelanie z łuku czy choćby ściankę wspinaczkową.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję do spotkania i rozmowy ze specjalistami z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy Uniwersyteckim Szpitalu w Białymstoku. „Garść informacji o przeszczepach” przedstawiła dr Elżbieta Leszczyńska, prof. Maryna Krawczuk-Rybak wygłosiła natomiast prelekcję na temat powikłań po przeszczepach.

– Frekwencja uczestników i ich uśmiechy upewniają nas w przekonaniu, że takie zjazdy są potrzebne – zaznacza Ewa Maciejewska, prezes stowarzyszenia „Onkoludki”.

Tradycyjnie już nie zabrakło też kącika medycznego, w którym dokonywano pomiaru składu ciała, badania ciśnienia oraz zmian na skórze dermatoskopem.

Organizatorami Regionalnego Zjazdu dzieci po przebytej chorobie nowotworowej było ełckie stowarzyszenie „Onkoludki” oraz białostocka Fundacja „Pomóż Im”.

Źródło: Radio 5
Autor Artykułu: sc