Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy 16 grudnia 2017

Na żywo: Suwałki  | Ełk Do końca roku pozostało:


ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Jakość wody jest bardzo dobra – zapewnia sanepid

Foto: Radio 5

warmińsko-mazurskie

Mimo licznych komunikatów ostrzegających przed wodą niezdatną do spożycia, woda na Warmii i Mazurach jest dobrej jakości- zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

Jak wyjaśnia Elżbieta Łabaj rzecznik prasowy sanepidu- komunikaty wydawane przez placówkę dotyczą zazwyczaj bardzo małych wodociągów.

Z danych z ubiegłego roku wynika, że problem dotyczył wodociągów, które zaopatrywały w wodę w sumie zaledwie około 4% mieszkańców województwa. Nie oznacza to jednak, że nie utrudniało to życia mieszkańcom tych niewielkich miejscowości.

Stanowi to również nie lada problem i wyzwanie dla małych samorządów, które zobowiązane są do zapewnienia wody dobrej jakości mieszkańcom.

W razie pojawienia się komunikatów sanepidu o braku przydatności wody do spożycia w poszczególnych wodociągach, wodę dostarcza się mieszkańcom beczkowozami. Istnieje również możliwość przełączenia pod inne wodociągi.

Takie rozwiązanie znalazło zastosowanie w powiecie ełckim, gdy stwierdzono przekroczenia norm w wodociągu Prostki i Kobylin. Tu mieszkańcy mogą jednak spokojnie korzystać z wody, bowiem zostali przełączeni pod wodociąg Bobry (w gminie Prostki.).

Ale to rozwiązanie tymczasowe. Rozwiązaniem problemu – jak mówi Łabaj- byłoby przyłączenie niewielkich wodociągów do dużych, prężnie działających i posiadających własne stacje uzdatniania wody. Ale to również konieczność poniesienia kosztów.

Sprawę mogłaby również rozwiązać…zmiana przepisów. Bo jak mówi Łabaj to właśnie po ostatnim zaostrzeniu norm dotyczących jakości wody, wzrosła liczba komunikatów dotyczących jej niezdatności do spożycia.

Jakość wody na Warmii i Mazurach jest bardzo dobra- zapewnia Łabaj.

W czwartek (16.03.)  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie poinformowała, gdzie woda nie jest zdatna do spożycia.

Ponadnormatywne stężenie manganu stwierdzono w wodociągu Karpa w powiecie piskim, który zaopatruje w wodę trzy miejscowości.

Natomiast wodociąg Kobylin  i Prostki- zaopatrujący mieszkańców miejscowości Prostki i Bogusze- został przełączony pod wodociąg Bobry i dzięki temu mieszkańcy mają zapewniony dostęp do wody spełniającej określone prawem normy.

Autor: jwe     Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w OlsztynieData: 16 marca 2017

   
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.