Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Suwałki: Koncert Leliwa Jazz Band

14 czerwca

Leliwa Jazz Band wystąpi w Rozmarino  14 czerwca (czwartek) o godz. 19.00.

Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Wyróżniony nagrodami „Uskrzydlony” (2005) i „Srebrna Róża 2013” za wkład w promocję miasta Tarnowa.

Stosownie do potrzeb zespół występuje w konfiguracji stacjonarnej – z perkusją i kontrabasem, lub w wersji mobilnej (jako marching band) – z tarką i suzafonem.

Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zagrał też na 44. Internationales Dixieland Festival Dresden 2014. Z inicjatywy muzyków zespołu LJB w Tarnowie powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”, które jest organizatorem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek”.

Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay-Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Józefa i Kazimierza Partyków.
Skład zespołu:

1. Stanisław Stańczyk – tp
2. Józef Partyka – tb
3. Kazimierz Partyka – ts, as
4. Kazimierz Król – cl, as
5. Roman Bartnicki – dr, suzafon
6. Roman Starzec – b, tarka
7. Edward Wnęk – bjo, g, aranżacje

Szczegóły

Data:
14 czerwca