Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Suwałki: Żydzi, Starowierzy, Ewangelicy

19 kwietnia - 15 czerwca

Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny oraz Archiwum Państwowe w Suwałkach zapraszają na cykl spotkań popularno – naukowych pod nazwą: „Dawne wielokulturowe Suwałki: Żydzi, Starowierzy, Ewangelicy”.

Pierwsze spotkanie, poświęcone Żydom, odbędzie się 19 kwietnia (czwartek) 2018 r. o godz. 17.00. Wystąpi dr Maciej Ambrosiewicz, regionoznawca i kulturoznawca, autor m.in. książki o suwalskiej społeczności Żydów pt. „Sztetl z długą ulicą”. Spotkaniu o Żydach towarzyszyć będzie wystawa najnowszych nabytków Archiwum Państwowego w postaci dowodów do aktów zgonów osób wyznania mojżeszowego z Suwałk.

Drugie spotkanie – poświęcone Starowierom – zaplanowano na 17 maja (czwartek) 2018 r. na godz. 17.00. Poprowadzi je dr Krzysztof Snarski – kulturoznawca z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W drugiej części będzie okazja spotkać się z przedstawicielem Starowierów mieszkających w Suwałkach.

Trzecia i ostatnia sesja, traktująca o Ewangelikach, odbędzie się 15 czerwca (piątek) o godz. 15.30. Wystąpią: dr Krzysztof Snarski oraz proboszcz Parafii Ewagelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Suwałkach – pastor Dawid Banach.

Miejscem wszystkich spotkań będzie Archiwum Państwowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 69, sala na pierwszym piętrze.

Spotkania odbędą się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Suwałkach.

Szczegóły

Start:
19 kwietnia
Koniec:
15 czerwca