Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy 23 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Kameduli będą spoglądać na miasto

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Na placu Świętego Krzyża w Suwałkach, a nie tak jak zapowiadano vis-a-vis suwalskiego ratusza, powstaną rzeźby świętego Romualda i Rocha, patroni zakonu kamedułów, którzy założyli miasto. W piątek (12.01) odbyły się pierwsze przymiarki. Pod okiem Andrzeja Strumiłły, pomysłodawcy rzeźby, za pomocą specjalnie przygotowanej makiety ustalono w którym konkretnie miejscu zostanie ulokowany pomnik. Dzieło ma nawiązywać do zbliżających się obchodów 300-lecia Suwałk. Wykonali je białoruscy rzeźbiarze, uczestnicy ubiegłorocznego, międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego, który od lat odbywa się na Suwalszczyźnie. -Dzięki takiej lokalizacji kameduli będą spoglądać na całe miasto – mówi profesor Strumiłło.

W planach rzeźby miały zostać ustawione na południowym krańcu Parku Konstytucji 3 Maja, przy parkingu vis-a-vis magistratu. Jednak samorządowcy wspólnie z twórcą projektu profesorem Strumiłło postanowili zmienić miejsce. – Mamy nadzieję, że rzeźby powstaną do 26 maja – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Autor: PF     Źródło: Radio 5Data: 12 stycznia 2018

   
Tagi:

11 Komentarzy

 1. Bauer Odpowiedz

  Niech lepiej odnowią główną aleję centrum miasta czyli ul. Kościuszki. Popatrzcie na Białystok, ul Lipowa, ścisłe centrum, pięknie uporządkowane, wyremontowane a u nas? Wstręt i bałagan.

 2. JMGJ Odpowiedz

  Faktem jest,ze prezydent stara się jak może jeśli chodzi o mentalną stronę miasta , ale dużo do zrobienia. Czy artyści, którzy będą rzeźbić krzewicieli wiary chrześcijańskiej na Suwalszczyźnie będą ludźmi wierzącymi?

 3. staś Odpowiedz

  Ładne miejsce, a z drugiej strony czy to ważne kto rzeźbił. Niektórym ludziom nigdy nie można dogodzić. Im wszystko jest źle.

 4. JMGJ Odpowiedz

  Jeszcze się okaże czy źle czy dobrze. Jak na razie to rzeźby terenowe z warsztatów pana Andrzeja Strumiłły ? chodzi o te plenerowe dzieła/ wyglądają raczej kontrwersyjnie .Nie chciałabym aby ,tak wyglądali założyciele naszego miasta.To jest sztuka wewnętrznego niepokoju , a miasto zasługuje naprawdę na coś wyjątkowego z tej okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.