Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kamień węgielny pod nową halę

16.10.2020

Nowa Wieś

Kamień węgielny pod budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi imienia Jana Pawła II wmurowały w piątek (16.10) władze gminy Suwałki. Powstający obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Hala będzie mierzyła 22 metry długości i 15 szerokości. Oprócz boiska do gry w siatkówkę lub badmintona w środku będą szatnie i pomieszczenie trenerskie oraz magazyn. Wszystko na miarę potrzeb miejscowej, liczącej 70 uczniów szkoły. Po Przebrodzie, Płocicznie i Starym Folwarku będzie to czwarta szkolna hala sportowa w Gminie Suwałki. Powstanie obiektu dużo zmieni, bo do tej pory dzieci ćwiczyły na podwórku i korytarzu – mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Ponadto nowa sala ma podnieść atrakcyjność szkoły. Do placówki uczęszcza bowiem połowa spośród około stu czterdziestu zamieszkujących ten rejon uczniów. Pozostali wybierają placówki miejskie. Wójt gminy liczy, że za sprawą sali, rodzice dzieci przychylniej spojrzą na placówkę.

Zbigniew Mackiewicz nie kryje, że Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi jest najdroższą placówką oświatową w gminie, bo koszt edukacji jednego ucznia to 25 tysięcy złotych rocznie. Samorząd chce jednak utrzymywać placówkę, bo są sercem miejscowości i stymuluje jej rozwój.

Obiekt buduje suwalska firma, która zaproponowała najniższą cenę – niespełna dwa miliony siedemset tysięcy złotych. Połowę kosztów pokryje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Kolejne 900 tysięcy złotych to dofinansowanie resortu sportu. W efekcie wkład gminy to zaledwie 18 procent całej kwoty.

Autor: AP