Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kandydaci, kandydaci…

21.09.2018

Suwałki

Znamy pierwszych zarejestrowanych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miejscowości w regionie. Kandydaci mogą zgłaszać się do 26 września i wtedy będą znane pełne listy, niemniej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej na bieżąco publikują nazwiska zarejestrowanych już osób. I tak w Suwałkach Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotychczas dwóch kandydatów na prezydenta miasta – Czesława Renkiewicza, urzędującego włodarza z komitetu „Łączą nas Suwałki” i Sławomira Sieczkowskiego z komitetu „Mieszkańcy Suwałk”. Wiadomo jednak, że kandydatów będzie więcej, bo start ogłosił Grzegorz Mackiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Swojego kandydata zapowiedziało też Suwalskie Porozumienie Prawicy.

W gminie Suwałki do tej pory zarejestrowanych zostało troje kandydatów: Iwona Teresa Czerniawska z komitetu Godne Życie – Gmina Suwałki, Zbigniew Mackiewicz z komitetu Przyjazna Gmina Suwałki oraz Maciej Suchocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W Raczkach o fotel wójta chcą walczyć urzędujący wójt – Andrzej Szymulewski z ramienia PiSu oraz były włodarz tej gminy Roman Fiedorowicz z komitetu Aktywny Samorząd Raczki. W Przerośli dotychczas zarejestrował się jeden kandydat – Sławomir Renkiewicz, urzędujący wójt, który startuje pod szyldem komitetu „Tradycja i nowoczesność naszej gminy”. Zarejestrowani do tej pory kandydaci na wójta Jeleniewa to urzędujący Kazimierz Urynowicz z komitetu Prawo i Sprawiedliwość oraz Mariusz Sławomir Dąbrowski z komitetu „Przyszłość gminy w naszych rękach”.

W Szypliszkach zawalczy przynajmniej troje kandydatów: Karol Baluta – Prawo i Sprawiedliwość, Mariusz Grygieńć – Razem dla Gminy oraz Waldemar Kotowski – Gmina dla ludzi. Więcej nazwisk, bo cztery, jest na liście kandydatów na wójta Filipowa. Maria Magdalena Bogdan z komitetu Prawo i Sprawiedliwość, Sylwester Koncewicz – Mieszkańcy Suwalszczyzny Razem, Tomasz Rogowski – Nasza gmina – wspólną sprawą oraz Radosław Świerzbin z komitetu Radosława Świerzbina.  Przynajmniej czworo kandydatów wystartuje też w Wiżajnach. To Grzegorz Marian Antoń, były wójt Józef Laskowski oraz Aneta Rudziewicz. Wszyscy nazwali komitety swoimi nazwiskami. Czwarty kandydat to urzędujący wójt, Jacek Pietrukiewicz, który zabiega o reelekcję z ramienia PiSu. W gminie Sejny o fotel wójta zamierza walczyć Mariusz Skupski.  W gminie Augustów o reelekcję będzie zabiegał Zbigniew Tadeusz Buksiński z komitetu Wspólnota gminy Augustów, w Sztabinie Grzegorz Polkowski z komitetu PiS. W Bargłowie Kościelnym kandydują Przemysław Mitros z komitetu „Rady na układy” i Radosław Wawiórko pod szyldem „Samorząd Gminy Bargłów Kościelny”. Natomiast burmistrzem Lipska jak na razie chcą być Małgorzata Cieśluk z komitetu PiS oraz Lech Łępicki z Wspólnego dobra – gmina Lipsk. Zarejestrowani kandydaci na burmistrza Sejn to Jolanta Beata Bagińska z „Razem dla Sejn” i Zdzisław Rzepiejewski – Współpraca i Porozumienie. W Augustowie jak dotychczas zarejestrował się jeden kandydat na burmistrza – Marian Dyczewski z komitetu „Augustów miastem suwerena” To tak jak w Gołdapi, gdzie dotychczas zarejestrował się Tomasz Rafał Luto z komitetu Nasza Gołdap, a skoro mówimy już o województwie warmińsko-mazurskim to w Baniach Mazurskich też zarejestrował się dotychczas jeden kandydat – Łukasz Kuliś z Dalszego Rozwoju Gminy. Natomiast w powiecie oleckim oficjalnie zarejestrowani są dwaj kandydaci: Mariusz Luberecki ze Zjednoczonej Prawicy Ziemi Oleckiej i Janusz Zakrzewski z komitetu Janusza Zakrzewskiego. Obaj chcą kierować gminą Świętajno. Dotychczas nie zarejestrowano żadnych kandydatów na wójtów w gminach Rutka-Tartak, Bakałarzewo, Sejny, Krasnopol, Puńsk, Giby, Nowinka, Płaska, Dubeninki, Kowale Oleckie, Wieliczki oraz kandydatów na burmistrza Olecka.

autor artykułu: ap