Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji 22 kwietnia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Kolejna książka o Obławie Augustowskiej

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Książkę „Obława augustowska 1945 okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych” zaprezentowali we wtorek (05.12) w Archiwum Państwowym w Suwałkach jej autorzy Tadeusz Radziwonowicz i Barbara Bojaryn-Kazberuk. To kolejna publikacja poświęcona tej sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej. W lipcu 1945 roku na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymały kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Co najmniej 600 osób związanych z podziemiem niepodległościowym uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują se groby pomordowanych. Na temat obławy powstało już wiele publikacji. Zaprezentowana dziś jest pierwszą wydaną przez Archiwum Państwowe na czele z dyrektorem Tadeuszem Radziwonowiczem. Dyrektor skupił się na prezentacji archiwalnych dokumentów, które mówią o Obławie Augustowskiej.

Natomiast Barbara Bojaryn-Kazberuk z Wydziału Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł Archiwum IPNu przedstawiła przebieg Obławy Augustowskiej.

Zdaniem Tadeusza Radziwonowicza „Obława augustowska 1945 okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych” to publikacja dla wszystkich zainteresowanych. Liczy, że sięgną po nią pasjonaci historii i krewni ofiar.


Autor: AP     Data: 5 grudnia 2017

   
Tagi:
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.