Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kolejny komiks doceniony

18.06.2016

Kolejny komiks historyczny powstał w Areszcie Śledczym w Suwałkach. „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego” stworzyli jeden z osadzonych oraz wychowawca – porucznik Sławomir Rafalski. Dzieło już doczekało się wyróżnienia, a jego wartość doceniła komisja konkursowa ogólnopolskiego konkursu „Epizody z historii najnowszej w komiksie”. Pierwszy egzemplarz komiksu trafił w ręce Ireny Pietkiewicz, siostry Piekarskiego, która także była żołnierzem Armii Krajowej.

Przypomnijmy – Marian Piekarski, jako osiemnastolatek w 1945 roku samodzielnie uwolnił sześciu więźniów – żołnierzy AK – z suwalskiego więzienia. Po tej akcji rozkazem Delegata Sił Zbrojnych na Kraj, 1 czerwca 1945 został awansowany do stopnia starszego strzelca i za wyróżniającą się służbę w szeregach wojska w konspiracji – odznaczony Krzyżem Walecznych. Skuteczność jego działań potwierdzały kolejne akcje. Piekarski został aresztowany 7 kwietnia 1946. Mimo tortur nikogo nie zdradził. Został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 11 września 1946 roku. Do dziś nie jest znane miejsce pochowania jego ciała.

To już kolejny komiks, który powstał za murami Aresztu Śledczego w Suwałkach i kolejny nagrodzony. W 2015 roku dzieło „Zabrane życia 1945 – Obława Augustowska” zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie na komiks więzienny WALHALLA 2015.