Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Konferencja rektorów w PWSZ

12.09.2019

Suwałki

Ponad 40 rektorów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z całej Polski zjechało w czwartek (12.09.19) do Suwałk. To uczestnicy Zgromadzenia Planarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Na miejscu rozmawiają, między innymi, o roli uczelni w warunkach nowego prawodawstwa, kształceniu dualnym, a także zwiedzają suwalskie fabryki i zakłady pracy. Jak mówi Witold Stankowski, rektor PWSZ w Oświęcimiu i przewodniczący Konferencji, nowe regulacje dają uczelniom większą autonomię, a PWSZ-ty chcą z tego korzystać. Wszystko jednak w oparciu o realne potrzeby otoczenia. W tym celu uczelnie, w tym właśnie suwalski PWSZ, uruchamiają kształcenie dualne, podczas którego studenci część czasu spędzają w uczelni, a część bezpośrednio w zakładach pracy. Dzięki temu na bieżąco zdobywają doświadczenie.  Jak mówi przewodniczący, czasy kiedy studenci na praktykach parzyli kawę, są przeszłością i nikt nie chce ich powrotu.

Między innymi dlatego rektorzy zaprosili na spotkanie przedstawicieli miejscowych firm i sami odwiedzają lokalne przedsiębiorstwa.

Omawianym novum jest wykorzystanie w kształceniu wirtualnej rzeczywistości, co wdraża suwalska PWSZ. Takie zajęcia, z użyciem gogli i pilotów, mogą być wykorzystywane chociażby w kształceniu z zakresu kryminologii i kryminalistyki, do symulowania oględzin miejsc zbrodni.

Autor: AP