Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza 19 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Koniec sporu

Foto: radio5.com.pl

Sejny

Zakończył się spór w sprawie finansowania niepublicznych szkół z litewskim językiem nauczania w Sejnach. Zgodnie z ugodą miasto zwróci fundacji prowadzącej szkoły dług w rocznych ratach po 250 tysięcy złotych. Ostatnia rata wpłynie w 2022 roku.  Przypomnijmy, że miasto zalegało fundacji ponad 2 miliony złotych. Dług powstał, bo samorząd przez lata przekazywał szkołom mniej pieniędzy niż powinien. Arkadiusz Nowalski, burmistrz miasta zabiegał o rozłożenie zobowiązań w czasie. Pierwotna ugoda przewidywała zastąpienie karnych odsetek współczynnikiem inflacji. Dzięki temu miasto spłaciłoby o 600 tysięcy złotych mniej. Jednak, jak mówi Arkadiusz Nowalski, na ugodę nie zgodzili się jednak radni. Co więcej Regionalna Izba Obrachunkowa zobowiązała miasto do jednorazowej spłaty jednego miliona, co dla zadłużonych Sejn było olbrzymim wyzwaniem. W efekcie, zdaniem burmistrza, obecna ugoda jest gorsza.

Dobre dla Sejn jest natomiast to, że fundacja zapowiedziała na rzecz miasta darowiznę wysokości prawie pół miliona złotych, co pomoże uzbroić tereny inwestycyjne.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 14 września 2017

   
Tagi:

12 Komentarzy

 1. z Suwałk Odpowiedz

  Ugoda to jest jak najmniejsze dochodzenie do płacenia jakiś tam zobowiązań. Skąd wobec tego taka suma?
  Negocjacje prowadzi się przez wiele dni ,czy też miesiące. Ale wygodnie jest obarczyć czyjąś winą np. RIO ,radnych miasta( tak na marginesie Rada Miasta nie ma nic do gadania podczas prowadzenia rozmów w tej sprawie ).To Burmistrz reprezentuje miasto na zewnątrz i nie potrzebuje pozytywnej opinii Rady w tym temacie.Pytanie skąd taka rozrzutność pieniędzy wobec szkoły litewskiej ??Czy to oni wystąpili o zwrot takiej sumy ,czy też zrobił to sam Burmistrz sejneński ???

 2. z Sejn Odpowiedz

  Myślę ,że to nie sąd tak zdecydował , bo w takiej sprawie nie ma wyroków. Podejrzewam ,że ugoda w takiej postaci została podpisana w obecności Wysokiego Sądu i to zamyka sprawę! Rolą Sądu w tej sprawie jest potwierdzenie ugody stron.Obarczanie winą za niepowodzenie ugody można winić tylko i wyłącznie Burmistrza Sejn.

 3. Sejny Odpowiedz

  A co tam jak cudze pieniądze to można oddać bez walki i zwalić winę na innych w szkole zyburis niczego nie brakuje tak bogatej szkoły w sprzęt jeszcze nie widziałem. Można było spróbować dogadać się inaczej wykonać dla szkoły jakiś orlik lub pływalnie miejską w szkole .pływalnia w Sejnach jest potrzebna wystarczy trochę pomyśleć teraz szkola ma pieniądze na wkład własny jakiś projekt unijny dołoży 60-70% kosztow dobra wola radnych na finansowanie utrzymania plywalni i mamy cos wspolnego dla eszystkich mieszkancow sejn i okolicznych wsi

 4. Zwier Odpowiedz

  Prawie miljon odsetek !!!!!!! Do płacenia ale nie dalej walczyć nie dać się bo to szkoła Litewska .Burmistrz zrobił co powinien zakończył temat pozytywnie.

 5. mieszkaniec Odpowiedz

  W ratuszu sejneńskim jak wyraził się klasyk, panuje chyba „deficyt inteligencji”.Nie każdy da się nabrać na takie tłumaczenie Burmistrza. Zastanawia wyraźna ochota uległości wobec drugiej strony sporu???Każdy włodarz miasta czy gminy jak lew walczy do końca o każdą złotówkę,tym bardziej w przypadku zadłużonego miasta.A w Sejnach ?No właśnie ,tylko w Sejnach jest inaczej.

 6. strażnik Odpowiedz

  Wypowiedź burmistrza dobitnie świadczy, że po 3 latach pełnienia tymczasowej funkcji nie nauczył się rozumieć jak funkcjonuje ustawa o samorządzie gminnym i co może zrobić (nakazać) Regionalna Izba Obrachunkowa., albo ……. celowo kłamie. Regionalna Izba Obrachunkowa nie ma prawa i do niczego nie zobowiązała. Ustaliła tylko budżet do wysokości dochodów, bo burmistrz chciał ujęcie jednorazowej spłaty, ponad 2 miliony złotych. Nie musiał burmistrz wydać z tej kwoty ani złotówki i skirerować sprawę do Sądu, aby ustalić faktyczną kwotę należności i za jaki okres. Nie należy mylić ugody z wyrokiem sądowym. Obecnie Sąd tylko zatwierdził ugodę, którą zgodnie ustaliły strony. Zaznaczam, że nie jest to wyrojk sądowy. Po drugie Rada Miasta nie ma takich kompetencji. Sa to kompetencje tylko i wyłącznie burmistrza, a to, że Rada Miasta nie zgodziła się na wstawienie do budżetu całej kwoty, bez żadnej refleksji nad tym tematem burmistrza, to już oddzielny problem, który powinien zostać wyjaśniony.

 7. mieszaniec Odpowiedz

  Uważam, iż jest zły tytuł tego artykułu „koniec sporu”. Spór musi być z kimś a kto zna temat to od samego począstku do końca „spór” był między burmistrzem i a A.A. Nowalskim. To burmistrz prześcigał się z A.A. Nowalskim o okres, za który nastąpi zwrot i jaka to ma być kwota. Od poczatku pisał ugodę i bierna strona litewska zacierała tylko ręce, że ktoś tak zaciekle walczy o jak największe pieniądze. W imię czego to robił? Być może jest to „spłata” za głosy Litwinów, które otrzymał w wyborach?

  1. sejniak Odpowiedz

   STRZAŁ W DZIESIATKE,WSZYSTKIE DECYZJE DOTYCZACE MIASTA SEJNY ,SA PODEJMOWANE WYLACZNIE MIEDZY BURMISTRZEM ,A NOWALSKIM I TYLKO SAM Z SOBA PROWADZI DIALOG.

 8. zdzich Odpowiedz

  hahaha toalety sejny nie maja a o basenie mysla z zadluzeniem 80%, 3 miejsce w polsce zajmujemy. radni i kap zrujnowali miasto, radny, jakubowski, mocarski, zadluzyli, miasto. juz nic tu pozytywnego nie moze wydarzyc, przez najblizesze 100lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.