Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta

11.02.2019

Olecko

XV – jubileuszowy – „Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta” organizuje Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs, wpisujący się w cykl imprez: „Cudze chwalicie, swego nie znacie …”, skierowany jest do uczniów szkół z powiatu augustowskiego, ełckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i suwalskiego. Warto się pospieszyć, bo organizatorzy na zgłoszenia czekają tylko do 20 lutego.

Głównym celem konkursu od początku jest ocalenie od zapomnienia poezji dawnych twórców regionalnych oraz kształtowanie wrażliwości na słowo pisane współczesnych autorów tworzących w północno-wschodniej Polsce. Jury konkursowe oceni dobór repertuaru – wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do możliwości wiekowych uczestnika, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Koncert Laureatów odbędzie się 28 marca w kinie przy oleckim Regionalnym Ośrodku Kultury ‘’Mazury Garbate”.

Wacław Klejmont był nauczycielem, autorem fraszek, satyrykiem, felietonistą, eseistą, krytykiem literackim. Przez całe zawodowe życie walczył o czystość i piękno języka polskiego. Za swoją pracę otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Zasłużony dla Olecka – w dowód uznania za szczególne dokonania na rzecz rozwoju i promocji miasta oraz inicjatywy służące dobru mieszkańców.

Wacław Klejmont urodził się 25 kwietnia 1947 roku w Hańczy w powiecie suwalskim, zmarł 13 maja 2011 roku w Olecku.

Autor: SzK