Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kontrola zatrudnienia i niemal 700 przypadków uchybień

07.07.2020

woj. warmińsko-mazurskie

Na początku lipca Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej podsumowuje kontrole nielegalnych zatrudnień.

W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku funkcjonariusze przeprowadzili 97 inspekcji. Ujawnili w sumie niemal 700 przypadków, kiedy pracujący nie mieli wymaganych zezwoleń lub umów. W większości „na czarno” zatrudniani byli obywatele Ukrainy, którzy pracowali jako budowlańcy czy pracownicy produkcyjni.

Takie przypadki miały miejsce między innymi w powiecie ełckim i oleckim. W tym pierwszym pracownicy byli niejednokrotnie kierowani do pracy przez agencję pośrednictwa. Przedsiębiorca z Gdyni oddelegował w ten sposób do pracy w ełckich zakładach 349 cudzoziemców. Okazało się, że aż 327 z nich powierzył pracę niezgodnie z przepisami.

Druga z agencji, pośredniczących w zatrudnieniu, która siedzibę miała w powiecie jarocińskim, wysłała na Mazury 108 obcokrajowców. Podczas kontroli wyszło na jaw, że aż 107 nielegalnie pracowało w zakładach mięsnych.

W pierwszej połowie roku straż graniczna skierowała do sądu 61 wniosków o ukaranie pracodawców. Funkcjonariusze wystawili też mandaty karne na łączną kwotę 16,5 tysiąca złotych.

Źródło: W-M OSG
Autor artykułu: mp