Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kontrole graniczne tymczasowo przywrócone

21.11.2018

Region

Kontrole graniczne tymczasowo przywrócone. Decyzję taką podjęto w związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018. Kontrole graniczne powadzone będą od czwartku, 22 listopada do 16 grudnia na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, ale również w portach morskich i na lotniskach. Granice międzypaństwowe przekraczać będzie można jedynie w wyznaczonych miejscach.

Jak zaznacza kpt. Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w naszym regionie obostrzenia dotyczyć będą podróżnych na lotnisku w Szymanach.

W przypadku Litwy będą to Berżniki, Podlaski, Ogrodniki, Burbiszki, Trakiszki, Trompole, Budzisko, Poszeszupie, Krejwiany, Sudawskie i Grzybina.

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom przeprowadzenie kontroli  poza przejściem granicznym.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe, ap