Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kontrole legalności zatrudnienia

09.12.2019

Warmińsko-mazurskie

255 kontroli legalności zatrudnienia przeprowadzili od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Efekt? Okazało się, że spośród sprawdzonych 5 200 osób, blisko 500 wykonywało pracę nielegalnie.
W większości byli to obywatele Ukrainy, Białorusi, Nepalu, Bangladeszu, Indii oraz Chin. Pracowali oni niezgodnie z przepisami przede wszystkim: na budowie, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych firmach budowlanych oraz gastronomii.

Jak informuje Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, najczęściej powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia, bez zawarcia stosownej umowy oraz na innych warunkach niż, określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Ponadto zdarzało się, że pracodawcy nie informowali właściwego urzędu o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.

Efektem kontroli było skierowanie do sądów 80 wniosków o ukaranie pracodawców.
Ponadto do końca listopada funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nałożyli 174 mandaty karne na kwotę prawie 43 tys. zł, natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły, kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom, grzywny na łączną kwotę ponad 191 tys. zł.

Źródło: W-MOSG
Autor artykułu: jwe