Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Kto rozsądzi apelację?

05.09.2018

Suwałki

Będzie kolejne losowanie sędziego do apelacji w sprawie obwinionych o zakłócenie wystawy o generale Władysławie Andersie w Suwałkach.
Sędzia, który miał prowadzić sprawę, został zawieszony, bo policja zatrzymała go na jeździe autem po pijanemu. W związku z tym odbyło się losowanie innego sędziego, ale okazało się, że wcześniej orzekał w tej sprawie. Dlatego w środę (05.09.2018) zostanie przeprowadzone kolejne losowanie, z wyłączeniem sędziów, którzy prowadzili postępowanie.

Przypomnijmy, że proces dotyczy zdarzenia sprzed dwóch lat, kiedy to w Archiwum Państwowym przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu. Kilka osób ze znaczkami Komitetu Obrony Demokracji zarzuciło organizatorom, że prowadzą kampanię wyborczą za publiczne pieniądze. Obwinieni byli już dwukrotnie uniewinniani, ale po odwołaniach policji sąd uchylał wyroki i kierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W trzecim procesie sąd uznał troje aktywistów Komitetu Obrony Demokracji winnymi zakłócenia porządku, ale odstąpił od ukarania skazanych i obciążania ich kosztami procesowymi.

Autor: AP