Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Likwidacja gminnych szkół odroczona

27.01.2020

gmina Ełk

Los trzech szkół w gminie Ełk nie jest jeszcze przesądzony. Propozycja restrukturyzacji gminnej oświaty, czyli przekształcenia w filie szkół podstawowych: im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, im. rotm. Witolda Pileckiego w Rękusach i im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, została zdjęta z porządku obrad Komisji Oświaty, Sportu i Kultury w dniu 27 stycznia.

Po takiej zmianie, od 1 września 2020 r. uczniowie z klas starszych musieliby szukać miejsc w innych szkołach, ponieważ oddziały w Rękusach, Chełchach i Mrozach Wielkich zostałyby zlikwidowane. Po wysłuchaniu opinii rodziców i senator Małgorzaty Kopiczko, wójt gminy Ełk Tomasz Osewski zawnioskował o wycofanie propozycji uchwały.

Projekt, wypracowany podczas prac komisji, zostałby przekazany pod głosowanie na sesji rady gminy 31 stycznia. Tak się jednak nie stanie.

– Propozycja miała być przyczynkiem do dyskusji. Członkowie komisji powinni bliżej przyjrzeć się sprawie i zdecydować zgodnie z własnym sumieniem – stwierdził po posiedzeniu wójt Tomasz Osewski.

Zgromadzeni na posiedzeniu komisji rodzice, zabierając głos, doceniali dobre podejście kadry nauczycielskiej w mniejszych szkołach, szczególnie do dzieci z niepełnosprawnościami  i dysfunkcjami.

– Likwidacja starszych klas przyniosłaby wiele problemów dla każdego rodzica i ucznia – także tych w pełni sprawnych. Chodzi o długie dojazdy i rozdzielanie rodzeństwa – mówiła w rozmowie z reporterem Radia 5 Agnieszka Borkowska, której dzieci uczęszczają do szkoły w Mrozach Wielkich.

Podobne problemy dostrzega senator Małgorzata Kopiczko. Jak dodaje, nie po to była reforma szkolnictwa, żeby teraz dzieci co kilka lat przerzucać między szkołami.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie wróci kwestia restrukturyzacji gminnych szkół. Przewodniczący zapewniał, że członkowie komisji przyjrzą się sprawie z początkiem lutego. Do tematu będziemy wracali.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: tg