Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Matka Polka jedzie do stolicy

05.12.2018

Sejny

Podróż czeka potężne popiersie pomnika XV-lecia PRL-u Sejn. Potocznie zwany Matką Polką pomnik trafi do Warszawy, gdzie od 16 grudnia do 10 kwietnia będzie elementem wystawy „Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Wystawa będzie opowiadać o pomnikach istotnych ze względów artystycznych, historycznych lub społecznych, powstałych na terenie Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Także tych, które pomimo niezaprzeczalnej wartości artystycznej bywają krytykowane ze względu na upamiętniane wydarzenia i siły polityczne. Pomnik Matki Polki w Sejnach zdemontowano w związku z ustawą dekomunizacyjną, która nakazuje usunięcie obiektów nawiązujących do ustroju totalitarnego. Później samo popiersie Matki Polki wróciło do centrum miasta. Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn chciał bowiem, aby mieszkańcy przyjrzeli się pomnikowi i zdecydowali, co chcą z nim zrobić. Większość z ankietowanych stwierdziła, że nie chce sprzedaży ani usunięcia pomnika z miasta. Wolą, aby został wykorzystany jako rzeźba. Jednocześnie niemal co trzeci uczestnik ankiety chce, aby rzeźba wróciła do centrum Sejn. Jak mówi Antoni Burzyński z Muzeum Rzeźby w Królikarni, właśnie tocząca się debata sprawiła, że pomnik stał się tak interesujący.

Cała sytuacja jest na tyle ciekawa, że organizatorzy postanowili przetransportować obiekt. Taka międzymiastowa podróż pomnika to rzadkość.

Po 10 kwietnia pomnik wróci do Sejn. Arkadiusz Nowalski chce zrealizować wolę sejnian i ustawić pomnik w centrum. Sprawa nie jest jednak prosta. Burmistrz musi wziąć pod uwagę prawa autorskie, ustawę o dekomunizacji i przepisy budowlane.

Autor: AP