Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira 21 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Miasto podzielone na 3 okręgi wyborcze

Foto: Radio 5

Ełk

Koniec z jednomandatowymi okręgami wyborczymi w Ełku. Radni miejscy przyjęli uchwałę dzielącą miasto na trzy okręgi wyborcze.

Wprowadzona zmiana ma związek z nowelizacją kodeksu wyborczego, która weszła w życie pod koniec stycznia tego roku. Zgodnie z nowymi przepisami w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców wprowadzane są okręgi wielomandatowe. Oznacza to, że radni wybierani są w systemie proporcjonalnym a nie większościowym.

Jak informuje Marcin Radziłowicz, sekretarz miasta, liczba mieszańców Ełku ujętych w rejestrze wyborców to 57 tysięcy 330 osób. Daje ona możliwość podziału miasta na 3 lub 4 okręgi wyborcze. Ostatecznie przyjęto podział na 3 okręgi. Jak zostały wyznaczone ich granice – o tym Marcin Radziłowicz.

Z takim podziałem miasta na okręgi nie zgodził się radny Tomasz Dawidowski, który zaproponował, by całe osiedle Zatorze znalazło się w okręgu wyborczym nr 3.

Wniosek radnego Dawidowskiego nie spotkał się z akceptacją większości radnych. Ostatecznie uchwała o podziale miasta na okręgi wyborcze została przyjęta przy jednym głosie przeciw – właśnie radnego Dawidowskiego i jednym wstrzymującym się.
Od głosowania wstrzymał się radny Krzysztof Wiloch.

Wybory samorządowe mają odbyć się jesienią tego roku. O ostatecznym terminie zdecyduje premier Mateusz Morawiecki.

Autor: apk     Źródło: Radio 5Data: 14 marca 2018

   
Tagi:

6 Komentarzy

 1. wyborca Odpowiedz

  Dziwne jest rozbijanie spójności jakiegokolwiek osiedla. Zatorze jako całość spokojnie mogło zostać przypisane do jednego czy drugiego okręgu wyborczego. Teraz faktycznie reprezentant zatorza ma małe szanse w wyborach – czy o to chodziło?

  1. Ełczanin Odpowiedz

   Po pierwsze to w Ełku nie ma żadnych formalnych osiedli. Po drugie: mieszkam na tzw. osiedlu Wczasowym i nigdy stąd nie było żadnego radnego. Czy to oznacza, że do tej pory ten fragment miasta nie był rezprezentowany? Po trzecie: np. domki na Kochanowskiego są mniejsze niż Zatorze, a zawsze mają radnego, stąd wywody radnego z Zatorza są bezsensowne i nie mają potwierdzenia w faktach. Po czwarte: jak następnym razem będzie dzielił komisarz wyborczy, to w ogóle nie będzie brał pod uwagę nic poza stycznością terytorialną, więc cieszmy się z tego, co jest obecnie, bo w przyszłości już tak dobrze może nie być:)

 2. ełczanin Odpowiedz

  Bez sensu jest dzielenie jakiegokolwiek osiedla na dwie części a tu wychodzi na to, że tylko Zatorze zostało podzielone żadne inne osiedle nie. Chyba cel jest taki z tym podziałem aby zniechęcić ludzi do głosowania, bo punkty wyborcze pewnie ustalą na drugim końcu miasta

 3. sandra Odpowiedz

  Nie zajmują mnie wybory, ale spotkałam się z radnym z Dobra Wspólnego jak on się cieszył że Zatorze podzielili, że teraz Dobro wszystko bierze,że zaczełam się zastanawiać o co chodzi. Po aferze ze Stonogą ja wiem na kogo będe głosowała i okręgi dla mnie nie mają znaczenia i namawiam wszytkich do wyborów, żebyśmy później nie żałowali

 4. czytelnik Odpowiedz

  Gdzie mozna się zapisać do Dobra Wspólnego, bo patrzę że w Ełku inaczej się nie da, oni chyba teraz z 20 radnych mają, tak że po wyborach jak jednego mniej będą mieli to i tak będą rządzili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.