Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza 19 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Mieszkańcy za wójtem?

Foto: radio5.com.pl

Becejły

Ruszyła zbiórka podpisów osób popierających przekształcenie budynku Szkoły Podstawowej w Becejłach koło Szypliszk na ośrodek rehabilitacyjny i opieki zdrowotnej. To pokłosie protestów wokół likwidacji tej szkoły.  Fundacja, która prowadziła szkołę, ze względu na wysokie koszty, zwolniła nauczycieli i zaniechała dalszej działalności. W związku z tym część rodziców  przeniosła swoje dzieci do oddalonej o kilka kilometrów szkoły w Słobódce. Jednak rodzice kilku uczniów nie zgodzi się na to i przez kilka pierwszych dni września przychodzili z dziećmi przed budynek w Becejłach. Po kilku dniach Podlaska Kurator Oświaty zarekomendowała im, aby jednak zapisali dzieci do innych jednostek i zapowiedziała, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariusza Grygieńcia, wójta gminy Szypliszki. Kurator chodzi o to, że w świetle prawa szkoła powinna istnieć i gmina ma obowiązek zadbać o jej funkcjonowanie. Wójt tłumaczy, że samorządu nie stać na utrzymanie niewielkiej placówki. Stronę samorządowca wzięła część mieszkańców. W 20 miejscowościach ruszyła zbiórka podpisów za przekształceniem siedziby szkoły w Becejłach na ośrodek zdrowia. Podpisy zbiera nawet Jan Burzyński, sołtys wsi Fornetka, który kilkanaście lat temu sam bronił przed zamknięciem szkoły w swojej wsi. Zaznacza jednak, że wtedy sytuacja była inna, bo do placówki w Fornetce uczęszczało około 50 uczniów, gmina nie miała odpowiedniego pojazdu, aby zapewnić dowóz dzieci, a drogi były w fatalnym stanie. Później, kiedy ilość dzieci spadła do 26, rodzice z Fornetki zgodzili się na likwidację.

Zdaniem sołtysa utrzymywanie szkoły w Becejłach dla 10 dzieci jest nieekonomiczne. Co więcej, według Jana Burzyńskiego wokół tej sprawy rozsiewane są liczne kłamstwa. Według sołtysa ktoś zgłosił do resortu edukacji nieprawdziwe informacje, że do szkoły w Becejłach ma uczęszczać 50 uczniów.

Dlatego część sołtysów chce dowiedzieć się, jakie jest zdanie mieszkańców gminy w całej sprawie  i kto popiera pomysł przekształcenia szkolnego budynku na centrum zdrowia.

Autor: AP     Data: 14 września 2017

   
Tagi:

16 Komentarzy

 1. zalamka Odpowiedz

  Zdaniem sołtysa utrzymywanie szkoły w Becejłach dla 10 dzieci jest nieekonomiczne. A skąd niby ma takie informacje??? Według sołtysa ktoś zgłosił do resortu edukacji nieprawdziwe informacje – a Pan wójt wie ile dzieci chodziło do szkoły?

  1. efekt jojo Odpowiedz

   Ile dzieci chodziło do szkoły to każdy wie, i wójt i nie wójt, i ci co na sesjach siedzą. Co roku dyrektor każdej szkoły składa sprawozdania. Trzeba słuchać a nie gadać głupoty. Co roku było dzieci mniej i mniej. Ostatnio było tylko 29 dzieci. Z doopy wyjęliście inne liczby dzieci, jakie 50? PROPAGANDA I PIEPRZENIE GŁUPOT. Jestem za ośrodkiem rehabilitacyjnym, wójt dobrze robi. Klika ex wójta szuka powrotu do władzy?

 2. mirek Odpowiedz

  Po za tym to zrozumie tych mieszkańców? Okolice oczywiście że będą za. Ja jako mieszkaniec Suwałk też zacznę zbierać podpisy żeby wszystkie okoliczne szkoły zamknęli i niech dowożą do Suwałk. Będzie to uczciwe podejście?

 3. TEDI Odpowiedz

  Dzieci chętnych jest ponad 30. Nie są to tylko dzieci z bliskich okolic Becejł, panie Burzyński. Gdyby szkoła działała tak jak nakazuje prawo ,to i dzieci które przepisały się do Słobódki ,wróciły by do Becejł.

 4. Mieszkaniec gminy Odpowiedz

  Jak pani kurator podkreśliła 3 marca 2017r na spotkaniu rodziców z wójtem nic nie stoi na przeszkodzie żeby szkoła była razem z rehabilitacja w jednym budynku. Wójt od razu wycofał się z tej propozycji to dlaczego teraz ma być otwarta? żądanie sobie to pytanie czy to nie jest sposób na zamknięcie szkoły?

 5. Kontrabanda Odpowiedz

  Panie Burzynski .Dzieciom by pan pomógl chociaz slowem bo czynem pan nic nie zrobil!!!Zamiast robic to co do pana nalezy ,robisz pan z siebie idiote i widac golym okiem ze wlazisz pan w du….e panu wojtowi.masz pan fornetke i zgnile biale audi to wystarczy abys sie tylko tym zajoł.A ODNOSNIE WÓjta to spoko OSOBA 100% LESZY OD TEJ MEN…Y LEONA S SPRZEDAWCZYKA NASZEJ GMINY

 6. Mieszkanka Odpowiedz

  Zenada a co sie niby zmienilo na drodze w fornetce co ten wojt niby tam zrobil bus ze slobudki jedzie 20na godIne takie dziury ludzie sa przekupni i tyle nigdy sie nie zgodze na to i wszystkich bede przed tym przestrzegac nie wierzcie wojtowi przekupbi lataja teraz za wojtem a kiedys byli przeciwko ale dobrze gdzies ta raczka tam trzesie szok ze w dzisiejszych czasch a niektorzy ludzie jak ciemnota zacowana wybaczcie za bledg i nerwy ale brakuje mi slow a radio w taki fantastyczny sposob przedstawia strone gminy i pana wojta przecodowne wy gdzie wielh ludziom wam ufa itp pozdrawiam przekupnych

 7. Ciekawy Odpowiedz

  Dlaczego ma jeździć tylko 20 sołtysów zbierać podpisy na rehabilitację skoro jest 51, czyżby reszta o niczym nie wiedziała? Może lepiej niech jeździ Pan Wójt razem z Sekretarzem Gminy oraz niektórymi radnymi , jak to robili wcześniej , żeby rodzice przepisali swoje dzieci do szkoły w Słobódce , przez co mógłby zamknąć szkołę w Becejłach legalnie poprzez wyzerowanie liczby uczniów.

 8. mieszkanka Odpowiedz

  Jak Pan Wójt ma zamiar utrzymać rehabilitację i ośrodek zdrowia, skoro w Ośrodku Zdrowia w Szypliszkach nie było lekarza dłuższy czas….. NFZ nie ma funduszy na kolejne ośrodki rehabilitacji.
  Szkołę trzeba było zamknąć zgodnie z terminami i procedurą o jakich mówiła Pani Kurator.

 9. Kontrabanda Odpowiedz

  Do ,,mieszkanki ,,,WYJDZ KOBIETO Z OBORY I PRZEJEDZ SIE CHOCIAZ ROWEREM PRZEZ FORNETKE TO UJRZYSZ CO TO JEST DOBRA DROGA A 20 TO TY MOZE %MOZGU MASZ

 10. Ala Odpowiedz

  Podoba mi się postawa Pana Sołtysa. Człek widać szczerze oddany lokalnej władzy. Wójta zapewne broniłby jak Rejtan Polski przed I rozbiorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.