Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Mieszkańcy zdecydują, czy Wydminy będą miastem

05.11.2019

Gmina Wydminy

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Wydmin. Mieszkańcy zdecydują, czy samorząd powinien starać się o przyznanie statusu miasta, czy pozostać przy statusie wsi. – Wydminy miały prawa miejskie na krótko po II wojnie światowej, później ta sytuacja się zmieniła – mówi wójt gminy, Radosław Król.

Wydminy, jako miejscowość, większa od okolicznych, nie może spełniać wielu oczekiwań mieszkańców, właśnie przez ograniczenia, wynikające z braku praw miejskich.

Mieszkańcy obawiają się, że zmiana statusu miejscowości, będzie wiązała się z utratą ulg przysługujących rolnikom oraz wzrostu podatków.
-Terytorium gminy zostało podzielone na Wydminy-Miasto i Wydminy-Wieś. Rolnicy nie mają się czego obawiać – zapewnia wójt.

Proces decyzyjny, w tej sprawie, wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Trzy lata temu zakończyły się one fiaskiem, z powodu niskiej frekwencji.
-W tym roku zmieniamy formę rozmów z mieszkańcami. Zapukamy do każdego domu – dodaje Radosław Król.

Konsultacje potrwają przez najbliższe trzy tygodnie, później urzędnicy przez tydzień będą przyjmowali interesantów, w tej sprawie, w siedzibie Urzędu Gminy.

Dzisiaj (05.11.) rozpoczynają się konsultacje, zaplanowano spotkanie m.in. z burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, gdzie odnotowano najwyższą kwotę dotacji unijnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Początek spotkania w Centrum Aktywności Lokalnej w Wydminach, o godzinie 18:00.

Źródło: Radio 5
Autor: tg