Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Mikołajkowy Autobus Radia 5 wystartował mimo pandemii

04.12.2020

Suwałki

Pomimo pandemii wystartowała już 26. edycja Mikołajkowego Autobusu Radia 5. Na świąteczne paczki czekają dzieci ze Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci ,,Przystań” w Suwałkach. Od ponad ćwierć wieku, co roku, spod siedziby Radia 5 wyjeżdżał kolorowy, przystrojony pojazd z dziećmi i dziennikarzami. Odwiedzaliśmy firmy, instytucje, szkoły i osoby prywatne, które przygotowały prezenty dla podopiecznych suwalskiej „Przystani”. Dary trafiały na pokład autobusu, a z niego do świetlicy, gdzie opiekunowie przygotowywali z nich świąteczne paczki. Co roku w przedsięwzięciu uczestniczyło kilkadziesiąt podmiotów. Do pomocy włączały się sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, kupcy z całego suwalskiego targowiska, przedszkola i szkoły.

W tym roku pandemia koronawirusa zmusiła Radio 5 do rezygnacji z tej formy akcji. Po pierwsze, taka podróż z grupą dzieci, obejmująca czasami nawet sto miejsc, stanowi zagrożenie pandemiczne. Po drugie, wiele punktów, które odwiedzaliśmy jest zamkniętych, albo nie ma do nich wstępu. Tworząc punkt odbioru darów w jednym miejscu, łatwiej zadbać o bezpieczeństwo darczyńców i dzieci.

W piątek (04.12) Mikołajkowy Autobus Radia 5 ,,zaparkował” punktualnie o godz. 9.00 w siedzibie ,,Przystani” przy ulicy Waryńskiego 39 w Suwałkach. Tradycyjnie, na samym początku akcji, odwiedził nas Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. Włodarz przekazał dzieciom bon na zakup wyposażenia.

Wśród wielu osób, które odwiedziły ,,Przystań” była m.in: Teresa Kotlińska z Powiatowego Urzędu Pracy i Dawid Harasim, rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Inicjatywę od lat wspiera również Urząd Gminy w Suwałkach. Dary w imieniu urzędu i gminnych szkół przekazał Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Jak co roku całą akcję wspierają również Wincent Warecki, emerytowany górnik i Marcin Jurewicz, który wcielił się w rolę świętego Mikołaja.

Autor: mz, ap, iw