Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Miliony do regionu – w Gibach zbudują remizę

25.09.2020

Region

Około 5 milionów euro trafi do regionu ze środków unijnych. To pieniądze na inwestycje i działania społeczne z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2014-2020. Najwięcej zmieni się w gminie Giby, która otrzyma dofinansowanie na budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodatkowo samorząd kupi nowy wóz strażacki. Koszt przedsięwzięcia to dwa miliony złotych, z czego 85% to pomoc unijna. Jak podkreśla Robert Bagiński, wójt gminy Giby, miejscowi druhowie czekali na remizę od trzydziestu lat.

Dotychczas gibiańscy druhowie trzymali swój wóz w garażu.

W uzyskaniu dofinansowania gminie pomógł zapis o utworzeniu przy remizie izolatorium. Jak mówi Cezary Cieślukowski, członek Komitetu Monitorującego Program, za przeciwdziałanie pandemii wnioskodawcy dostawali dodatkowe punkty.

Gmina Suwałki otrzyma pieniądze na remont placu w Starym Folwarku. Prace obejmą modernizację gminnej sceny, montaż oświetlenia i nowych latarni za prawie 750 tysięcy złotych. Samorząd pozyskał pieniądze razem z Wigierskim Parkiem Narodowym, który zmieni jedną ze swoich wystaw. Muzeum Okręgowe w Suwałkach zorganizuje wystawę obrazów wileńskiego, przedwojennego malarza Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza. Dotacje trafią też do Giżycka, Suwałk i Sejn. Oczywiście inwestycje i działania w Polsce mają swoje odpowiedniki na Litwie.

Autor: AP