Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Minister o pilotażu

21.07.2017

O zaletach programu umożliwiającego zgłaszanie urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego przez pełnomocnika szpitalnego mówiła w piątek (21.07) w Radiu 5 Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji. To na razie pilotaż, który – jak informowaliśmy już w wiadomościach Radia 5 – od 17 lipca realizowany jest w szpitalu Pro-Medica w Ełku.

Z programu, który ma przede wszystkim pomóc w załatwianiu formalności, skorzystały już pierwsze rodziny. Na czym dokładnie polega?
Młodzi rodzice nie muszą już osobiście stawiać się w Urzędzie Stanu Cywilnego, by zgłosić narodzenie dziecka. Wszystkim zajmą się pracownicy szpitala. Program pilotażowy realizowany będzie do 6 grudnia bieżącego roku.

-Jego celem jest zebranie opinii rodziców na temat proponowanej usługi i jej przydatności w załatwianiu formalności w USC- mówi Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji.

-Planowane jest opracowanie i wprowadzenie elektronicznego systemu umożliwiającego zgłoszenie urodzenia dziecka w szpitalach na terenie całej Polski, zorientowanego na potrzeby osób zgłaszających urodzenie- mówi  Streżyńska.

To już kolejny, po mobilnych dowodach, program ministerstwa cyfryzacji testowany przez ełcki samorząd miejski.

– My jako miasto chcielibyśmy wdrażać jak najwięcej usług cyfrowych ułatwiających życie mieszkańcom- zaznaczył Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku.