Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Msze i złożenie kwiatów przez władze – tak wyglądały tegoroczne obchody

03.05.2020

Ełk, Giżycko, Gołdap

Nie było tradycyjnych parad, imprez sportowych i hucznych uroczystości z udziałem wojska. W tym roku obchody święta Konstytucji 3 maja były skromne i symboliczne.

W Ełku odprawiona została msza święta w katedrze, a następnie prezydent Tomasz Andrukiewicz złożył wiązankę kwiatową w Parku Solidarności pod pomnikiem „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę”. Uroczysty posterunek wystawili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ełczanie, którzy chcieli osobiście złożyć kwiaty pod pomnikiem, mogli to zrobić w dowolnej chwili między godziną 09:30 a 12:00, z zachowaniem odstępów i środków ostrożności.

A w tym artykule przypominamy, jak wyglądały obchody święta Konstytucji w Ełku rok temu.

Msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium Św. Brunona – patrona Giżycka odbyła się w grodzie nad Niegocinem. Po niej burmistrz miasta Wojciech Karol Iwaszkiewicz i samorządowcy, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich AK, Sybiraków i Dzieci Wojny złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Ziemi Mazurskiej. Obchody przebiegły w ciszy, bez tradycyjnej oprawy orkiestry wojskowej.

W Gołdapi kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli pod Pomnikiem Niepodległości Jacek Morzy, zastępca burmistrza, Wojciech Hołdyński, przewodniczący Rady Miejskiej oraz podpułkownik Grzegorz Karolak reprezentujący 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp