Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Muzeum jak nowe

12.02.2019

Suwałki

Zakończył się remont Muzeum imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach. Pachnące nowością wnętrza czekają teraz na eksponaty. W środku jest jasno, widno, czysto, a ściany zostały osuszone. Prace trwały dwa lata i pochłonęły 4 miliony złotych. Dziś po wnętrzach oprowadzała Radia 5 Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik placówki.

Remont siedziby muzeum objął niemal wszystkie elementy, od fundamentów po dach, ściany konstrukcyjne, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki, elewacje oraz zagospodarowanie terenu, czyli drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i zieleń. Budynek został wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne. W budynku zostały zaprojektowane i zamontowane centrale i instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji pomieszczeń ekspozycji i sal wystaw czasowych. Teraz placówka szuka środków na uruchomienie wewnątrz zaplanowanej wystawy. Chociaż na razie wnętrza świeca pustkami, wyremontowany obiekt miał już pierwszych gości a dyrekcja planuje kolejne spotkania. Najbliższe, z okazji Dnia Kota w niedzielę o godzinie 11:00. Muzeum będą mogły odwiedzić dzieci. Będzie też szansa na adopcję jednego z muzealnych kotów, które przebywają na terenie placówki.

Więcej podobnych wydarzeń zacznie się w marcu. W każda pierwszą niedzielę miesiąca będą spotkania poświęcone 100 leciu wyzwolenia Suwałk dla dzieci, a w każda pierwszą środę miesiąca spotkania dla dorosłych, o tej samej tematyce.


Autor: AP