Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Na rowerach szlakiem Jana Pawła II

08.06.2019

Wigry

Na rowerze upamiętnili 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Suwalszczyźnie uczestnicy wycieczki, zorganizowanej przez gminę Suwałki i wigierską parafię. Rowerzyści przejechali trasą, którą 20 lat temu podróżował Papież. Ruszyli z wigierskiego półwyspu, gdzie wylądował śmigłowiec z Ojcem Świętym, aby dojechać do Leszczewa, gdzie Jan Paweł II odwiedził rodzinę państwa Milewskich. Była przejażdżka, modlitwa i wspólne ognisko. – Wszystko po to, aby przywołać pamięć o wizycie Papieża Polaka – mówią ksiądz Jacek Nogowski, proboszcz wigierski i Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Przypomnijmy, że dziś mija 20 lat od wizyty Jana Pawła II na Suwalszczyźnie. 8 czerwca 1999 roku śmigłowiec z Ojcem Świętym wylądował na półwyspie Wigry. Ten i kolejny dzień miały bowiem minąć na odpoczynku. Na miejscu Jan Paweł II zwiedzał klasztor, modlił się, pływał po jeziorach. W Studzienicznej modlił się przed czczonym tam obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W Leszczewie, niedaleko Suwałk, odwiedził rodzinę państwa Milewskich, skromnych rolników. Było to najbardziej zaskakujące, nieplanowane wydarzenie podczas całej wizyty nad Wigrami.Jan Paweł II chciał dowiedzieć się, jak żyje się zwyczajnym ludziom.

W rowerowej wycieczce uczestniczyli zarówno świadkowie wizyty Ojca Świętego, jak Leszek Lewoc, ówczesny wicewojewoda, który witał i żegnał Jana Pawła II na Suwalszczyźnie , jak i dzieci, których wówczas nie było na świecie – między innymi 12-letni Maksymilian.

Autor: AP