Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Na sportowo i całymi rodzinami ełczanie świętowali niepodległość

11.11.2019

Ełk

13. Bieg Niepodległości rozpoczął tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Ełku. Z symbolicznymi trzema pętlami, po 1111 metrów każda, zmierzyło się około 600 uczestników.

– Patriotyzm można wyrażać na różne sposoby – mówili reporterowi Radia 5 uczestnicy imprezy.

– Zeszłoroczny Bieg Niepodległości w Ełku odniósł rekordowy sukces, w tym roku także przyszło mnóstwo osób – mówił Konrad Siemienkiewicz, dyrektor MOSiR-u.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się mszą w katedrze pw. św. Wojciecha. Uczestnicy przemaszerowali ulicami pod pomnik Józefa Piłsudskiego przy urzędzie miasta, gdzie żołnierze oddali honory poległym bohaterom, a delegacje złożyły kwiaty.

– To jedno z najważniejszych świąt państwowych. Wolność to dar, który warto pielęgnować – podkreślał dr Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Po oficjalnych uroczystościach, rozpoczął się piknik rodzinny „Smakujmy Niepodległość”. Uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji, przygotowanych przez organizatorów obchodów – wysłuchać żołnierskich pieśni w wykonaniu orkiestry dętej, zobaczyć pracownię sitodruku czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w staropolskich strojach.

Mieszkańcy otrzymali od prezydenta miasta ekologiczne torby. – To sposób na nowoczesny patriotyzm – mówił Tomasz Andrukiewicz.

W tym roku mija 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: tg