Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Na Suwalszczyźnie rosną opłaty za śmieci

30.11.2020

Region

Stawki opłat za śmieci podnoszą gminy na Suwalszczyźnie. Od nowego roku więcej za odbiór odpadów będą płacić mieszkańcy gminy Wiżajny.
Dotychczas gmina stosowała progi zależne od liczby osób w gospodarstwie. Teraz opłata będzie iloczynem stawki i liczby wszystkich osób w danym gospodarstwie. Jeśli w gospodarstwie będzie kompostownik, opłata wyniesie 25 złotych miesięcznie za osobę. Brak kompostownika oznacza wyższą stawkę – 30 złotych. Jak mówi Jacek Pietrukiewicz, wójt gminy Wiżajny, to o 30 procent więcej niż dotychczas, ale wzrost wymuszają odbiorcy. Zdaniem wójta za wzrostem stoi brak konkurencyjności na rynku odbiorców odpadów.

W gminie Raczki miesięczna stawka wzrośnie z 17 do 25 złotych od osoby. W gospodarstwach, gdzie jest kompostownik, wyniesie 23 złote miesięcznie. Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki, podobnie jak wójt Wiżajn uważa, że rynek odbiorców jest zbyt ubogi, a monopolizacja uderza w mieszkańców. Wójt przypomina, że zgodnie z prawem samorząd nie może dopłacać do utylizacji i odbioru śmieci.

W gminie Filipów stawki wzrosną z 16 do 26 złotych za osobę. Jeśli odbiorca ma kompostownik, zapłaci złotówkę mniej. Tomasz Rogowski, wójt gminy, podobnie jak poprzednicy mówi, że stawki są niezależne od gminy, tylko odbiorców. Niestety Filipów nie ma swojej spalarni ani sortowni i nie może ulżyć mieszkańcom.

Tomasz Rogowski mówi, że gminne samorządy pracują nad rozwiązaniem problemu, ale sprawa nie jest prosta.

Autor: AP