Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

01.03.2017

Suwałki

Msza święta, przemarsz ulicami miasta i uroczystości pod pomnikiem AK – tak będą w środę (01.03) w Suwałkach wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Do południa w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia będzie można posłuchać „Ballad o rycerzach lasu” w wykonaniu Chóru Dziecięcego „Vivat e canto”. W samo południe w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra zaplanowano mszę świętą. Później zebrani przejdą ulicami Chłodną i Sejneńską pod pomnik Armii Krajowej. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w lutym 2011 roku. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Ełk

W środę (01.03.) przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W południe w Ełku zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Przypomnijmy UB zlokalizowane było w Ełku w latach 1945-1956 przy ul. Wojska Polskiego 1. Złożenie kwiatów w południe. Wieczorem odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny i „Żołnierzy Wyklętych” w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Początek o godzinie 18:00. Żołnierzy walczących z antykomunistycznym i niepodległościowym podziemiem ełczanie upamiętnili już w niedzielę (26.03.) licznie biorąc udział w biegu ulicznym ,,Tropem Wilczym”.
Mówi Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku:

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został 3 lutego 2011 r. Ma na celu przywrócenie pamięci i oddanie należnej czci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę.