Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nie chcą być wykluczeni

29.05.2018

Koalicję na rzecz modernizacji drogi Suwałki – Augustów – Suchowola – Korycin – Białystok chcą utworzyć władze powiatu augustowskiego. W tym celu Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski zorganizował we wtorek (29.05) spotkanie z udziałem samorządowców, parlamentarzystów i ekspertów od komunikacji. Połączenie z Białymstokiem to wielka bolączka augustowian, bo planowane do budowy drogi ekspresowe omijają ich miasto, co wyklucza komunikacyjnie Augustów i okolice.

W kwestii połączenia ze stolicą województwa Augustów na razie może liczyć na budowę tak zwanej trasy 2 plus 1, czyli naprzemiennie dwóch pasów w jednym kierunku i jednym pasie w przeciwnym kierunku. Takie rozwiązanie umożliwia sprawne wyprzedzanie wolniejszych pojazdów. – Droga miałaby powstać do 2025 roku – mówi Wojciech Borzuchowski, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Tymczasem zdaniem Tadeusza Topczewskiego, byłego szefa białostockiej GDDKiA, w przypadku dużego natężenia ruchu to złe rozwiązanie. W ocenie drogowca, taki odcinek potrzebuje drogi ekspresowej.

Co będzie dalej, trudno powiedzieć. Wiadomo, że Augustów ma swoich stronników. Zaangażowanie zadeklarował między innymi obecny na spotkaniu Lech Kołakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Łomży.

Udział w koalicji na rzecz modernizacji drogi obiecał między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Miastu nad Czarną Hańczą też potrzebna jest dobra droga do Białegostoku. Tymczasem podróż projektowaną Via-Baltica z planowanym łącznikiem do Via-Carpatii wydłuża drogę o 30 kilometrów.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: AP
Zdjęcie: Radio 5