Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nie możesz odpalić? Straż miejska pomoże

11.01.2021

Suwałki

Uwaga kierowcy. Warto zainteresować się stanem akumulatorów w naszych pojazdach. Na dzisiejszą noc synoptycy prognozują do minus 11 do minus 13 stopni przy gruncie, co może skutkować obniżeniem skuteczności słabszych i starszych akumulatorów. Rezultat tego jest do przewidzenia – nie uruchomimy auta. O akumulatorze przypominamy sobie najczęściej wtedy, kiedy zimą całkowicie się rozładuje i uniemożliwia uruchomienie auta. W takim przypadku pomocą mogą służyć inni kierowcy, którzy „pożyczą prąd” ze swojego akumulatora przy pomocy specjalnych przewodów lub, w przypadku Suwałk, Straż Miejska. Jak mówi jej komendant, Grzegorz Kosiński, już od wielu lat strażnicy bezpłatnie pomagają zapominalskim kierowcom w czasie mrozów uruchomić auta. Są jednak pewne warunki. Pomoc jest przeznaczona dla mieszkańców Suwałk. Musimy też uzbroić się w cierpliwość.

Każdy zimowy sezon to nawet kilkaset tego typu interwencji.

Komendant nie kryje, że bezpłatna pomoc przy uruchamianiu aut ociepla wizerunek jego formacji.

Początek końca akumulatora najczęściej dużo wcześniej sygnalizuje wolniej kręcący się rozrusznik lub mocno przygasające kontrolki podczas rozruchu silnika. Warto też pamiętać o zasadach fizyki i chemii – w temperaturze 0° C pełnosprawny akumulator ma zaledwie 80 procent pojemności, którą posiadał przy 25° C.

Jak dbać o akumulator zimą? Jeśli przejeżdżamy niewielkie trasy, regularnie doładowujmy akumulator prostownikiem, koniecznie tzw. „wolnym trybem”. Nie doprowadzajmy też do głębokiego rozładowania akumulatora. Nie kręćmy zbyt długo rozrusznikiem. Dbajmy również o czystość akumulatora. Wyczyśćmy i zakonserwujmy klemy, przykręćmy mocno śruby zacisków.

Zimą powinniśmy też unikać używania dużej ilości prądu, szczególnie podczas krótkich tras. Warto więc zrezygnować z uruchomienia radia, podgrzewania foteli, odmrażania tylnej szyby. Na krótkiej trasie akumulator nie zdąży naładować się do pełna i uzupełnić braków powstałych w wyniku przebywania w niskich temperaturach.

Zanim uruchomimy pojazd upewnijmy się, że wyłączone są światła, nadmuch czy radio. Niech cała „moc” akumulatora zostanie skoncentrowana na prawidłowym rozruchu silnika. Uruchamiając samochód wciśnijmy także sprzęgło, co pomoże znacznie rozrusznikowi, bo podczas silnych mrozów oleje w skrzyni biegów i silniku znacząco gęstnieją.

Autor: SzK, mz