Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nie żyje Zdzisław Koncewicz

20.09.2019

Suwałki

Nie żyje Zdzisław Koncewicz, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości w Suwałkach oraz przewodniczący miejscowego Oddziału NSZZ Solidarność. Zdzisław Koncewicz urodził się w Gołdapi. Pracował w Szpitalu Wojewódzkim imienia Ludwika Rydygiera w Suwałkach, jako pełnomocnik do spraw informacji niejawnych. W latach 1991-2001 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ ”Solidarność” przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. W okresie 1995-1996 był Wiceprzewodniczącym Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność, a w latach 1996-1999 jej przewodniczącym. Od 1999 działał jako członek Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz członek Prezydium Zarządu. Funkcję suwalskiego radnego pełnił przez pięć kadencji, od 2002 roku. Od ponad 20 lat współorganizował i organizował liczne manifestacje, akcje protestacyjne oraz pielgrzymki ludzi pracy, a także obchody świąt narodowych, patriotycznych oraz rocznicowych w mieście i regionie, upamiętniające zasługi polskich patriotów w walce o wolność Ojczyzny. Był inicjatorem i współtwórcą wielu inicjatyw społecznych, w wyniku których powstały nowe rozwiązania prawne lub zostały zmienione przepisy, ułatwiające życie osób pracujących, a także emerytów i rencistów. Cieszył się zaufaniem mieszkańców. Jako radny, przyjmował wyjątkowo wielu interesantów. Kiedy pięć lat temu Radio 5 poprosiło internautów, aby wskazali radnego, którego pracę oceniają najlepiej. Najwięcej, bo prawie dwa i pół tysiąca głosujących, wskazało właśnie Zdzisława Koncewicza. Wygraną przyjął ze skromnością i zdziwieniem.

W uznaniu zasług w działalność samorządową i społeczną, z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach, wiosną, za pośrednictwem Prezydenta Suwałk i Wojewody Podlaskiego, skierowany został wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o wyróżnienie Zdzisława Koncewicza Krzyżem Zasługi. Z informacji, jakie posiada Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wynika, że Prezydent RP nie podjął jeszcze decyzji.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się we wtorek (24.09) o godzinie 13:00 w kościele pod wezwaniem świętego Aleksandra w Suwałkach. Zmarły spocznie na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Natomiast w poniedziałek (23.09) po południu trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kaplicy przy ulicy Chopina.

Autor: AP