Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Niezwykła figura anioła chrzcielnego czeka na renowację

16.09.2020

Pisz

Trwają starania o odnowienie figury anioła chrzcielnego, znalezionej w 2019 roku na poddaszu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Posąg jest absolutnym unikatem z końca XVII wieku. Do dziś zachowało się niewiele podobnych obiektów. O istnieniu anioła proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ksiądz doktor Wojciech Kalinowski dowiedział się od parafian.

Starsze osoby wspominały, że figura jeszcze po wojnie zdobiła wnętrze zabytkowej świątyni.

Anioła odnaleziono na kościelnym strychu podczas prac porządkowych. Figura jest uszkodzona, jednak znalezisko mimo to zachwyca. Stało się obiektem zainteresowania m.in. fromborskiego muzeum, które opracowało publikację na temat aniołów chrzcielnych. Muzealnicy wiedzieli o istnieniu rzeźby jeszcze przed jej odkryciem.

Jednak miejsce jej pobytu – i to, czy w ogóle przetrwała próbę czasu – owiane było tajemnicą.

Specjaliści sztuki sakralnej z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku dokonali oględzin figury. Doktor Jowita Jagla z grupy badaczy opracowała tzw. białą kartę. Dzięki temu parafia mogła rozpocząć starania o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Ksiądz doktor Wojciech Kalinowski nie ukrywa, że miejsce dla odnowionego posągu anioła widzi przy głównym ołtarzu świątyni, gdzie harmonizowałby z resztą barokowych elementów z czasów protestanckich.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela jest najstarszą świątynią w Piszu. Pierwotnie katolicki przybytek przejęli protestanci, by po II wojnie światowej ponownie mógł stać się siedzibą rzymskokatolickiej parafii.

Odnaleziona w kościele figura anioła chrzcielnego wymaga renowacji ze względu na ubytki, jakie wyrył w niej czas. Skrzydła, które były oddzielone od korpusu, zachowały się jednak w niemal nienaruszonym stanie.

Innymi zabytkowymi elementami w kościele są m.in.: ołtarz i ambona z XVIII wieku oraz rzeźby apostołów, Jana Chrzciciela i Mojżesza.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp