Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 maja 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Monika Tyszkiewicz
Monika Tyszkiewicz

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Nowe dzieło A. Strumiłły


Spotkanie autorskie wokół książki „Dom” profesora Andrzeja Strumiłły odbyło się w czwartek (18.05) w Suwałkach. Album jest trwałym zapisem życia artysty na Suwalszczyźnie. Dzieło odpowiada na wiele pytań, między innymi dlaczego autor wybrał właśnie te tereny, jak się toczyło jego życie w Maćkowej Rudzie, kto odwiedzał profesora w jego domu, czy też jakie wartości artystyczne w nim powstawały. Posiadanie własnego domu było od zawsze marzeniem profesora. Przez wiele lat nie mógł znaleźć swojego miejsca na ziemi. Sam nazywa siebie pielgrzymem. Po wielu podróżach i tułaczkach osiedlił się w Maćkowej Rudzie, w gminie Krasnopol. Tam jest jego dom, ziemia, rzeka, zwierzęta, rodzina i przyjaciele.

Okładka książki jest istotą całego dzieła. To fotografia ptasiego gniazda. Jest to zdjęcie symboliczne. Dłonie profesora, które trzymają gniazdo, jest to symbol jego pracowitości i wytrwałości oraz umiejętności, jakie posiada autor. – Gniazdo to właśnie dom zbudowany własnymi rękoma – powiedział Radiu 5 profesor Andrzej Strumiłło.

Album jest to rodzaj sprawozdania z czasu, który minął. Dzięki książce poznajemy rodzinę profesora i jego prywatność. Losy posiadłości w Maćkowej Rudzie napisały wiele historii. Czytelnik ma szansę poznać różnorodność twórczości profesora, a także środowisko, w którym powstały jego prace. – Najważniejsi w domu są ludzie, którzy do nas przychodzą i zwierzęta, które z nami są – podsumował profesor.

Album wydany został z okazji Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim, oraz jego 90-tych urodzin.

Data: 18 maja 2017

   
Tagi:
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.