Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowe narzędzie pomocy bezdomnym

03.12.2020

region

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomoże bezdomnym przetrwać zimę.

Policjanci, ratownicy medyczni i osoby na co dzień zajmujące się pomocą osobom bezdomnym apelują: nie bądźmy obojętni!

Zimą mrozy mogą być powodem poważnych wychłodzeń organizmu lub nawet zamarznięć. Dlatego ważne jest, abyśmy zgłaszali miejsca, gdzie przebywają bezdomni oraz osoby będące pod wpływem alkoholu, odpowiednim służbom.

Zazwyczaj po prostu dzwonimy na 997 lub 112. Teraz jest kolejne narzędzie, czyli możliwości naniesienia takiej sytuacji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W ten sposób policjanci trafiają do osób samotnych i bezdomnych. Mundurowi sprawdzą, czy potrzebują one pomocy i nie są narażone na wychłodzenie.

Każdego roku w sezonie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia ich życia bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

Pomagać możemy reagując i dzwoniąc w takim przypadku na numer alarmowy 112. Takie zgłoszenie może być anonimowe. Możemy też skorzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pod warunkiem, że jest to sytuacja niewymagająca natychmiastowej interwencji policjantów.

Mówiła Anna Szypczyńska – oficer prasowy piskiej policji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to cały system. Składa się on z dedykowanej strony oraz specjalnej aplikacji mobilnej.

Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających wsparcia. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym i jest cenną informacją dla policjantów.

Wszystkie zgłoszenia są anonimowe i wszystkie sprawdzane są przez odpowiednie służby.

Źródło: Radio 5
Autor: wk