Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowe stawki za śmieci w Ełku

21.10.2020

Ełk

58 złotych od gospodarstwa domowego oraz 24 złote i 50 groszy dla singli i 49 złotych dla gospodarstw dwuosobowych, o ile wykażą niskie zużycie wody. To nowe stawki opłat za śmieci, które 21 października uchwalili ełccy radni miejscy.

Ci wrócili do sprawy stawek za odbiór śmieci, bo te uchwalone wcześniej od początku budziły kontrowersje i doprowadziły do regularnych cotygodniowych protestów pod ełckim ratuszem. Sprzeciw budziła jednolita stawka 58 złotych od gospodarstwa domowego. O ile była korzystna dla rodzin wielodzietnych, o tyle, nawet po ulgach, nie była dobra dla singli.

21 października na sesji radni przegłosowali zmiany sposobu naliczania opłat. Ile zatem zapłacą ełczanie? Wyjaśnia Włodzimierz Szelążek, Przewodniczący Rady Miasta Ełku.

Niższe opłaty dla tych gospodarstw jedno- i dwuosobowych będą jednak uzależnione od zużycia wody.
Mieszkańcy gospodarstw jedno- i dwuosobowych będą musieli wykazać raz na pół roku, że nie przekraczają ustalonego przez radnych zużycia wody – 4 metrów sześciennych w przypadku singli oraz 8 metrów w gospodarstwach dwuosobowych. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia, o ile zyskają akceptację wojewody oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Źródło: Radio 5
Autor: wm