Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowej, stałej atrakcji doczekało się Muzeum Historyczne

09.01.2020

Ełk

Nowej, stałej atrakcji doczekało się Muzeum Historyczne w Ełku.

W środę (08.01.) w placówce oficjalnie odsłonięto makietę kolejową, przedstawiającą trasę Ełckiej Kolei Wąskotorowej, po której kursuje miniaturowy model pociągu.

– Jej wygląd odzwierciedla ten z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – tłumaczy Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum.

Makieta ma 12 metrów długości i przedstawia trasę z Ełku do Sypitek w skali 1:87. Na potrzeby instalacji jej twórca, Jarosław Ruszkowski, musiał dokonać kilku modyfikacji, ale łatwo można rozpoznać najbardziej charakterystyczne miejsca, jak mosty, czy stację w Laskach Małych. Wrażenie robi zarówno rozmiar makiety, jak i jej szczegółowość.
-Przygotowanie, łącznie z pomiarami oryginalnych obiektów, zajęło 1,5 roku – tłumaczy Jarosław Ruszkowski.

Makieta faktycznie „żyje” i przywołuje wspomnienia, co potwierdzają państwo Teresa i Lucjan Różyccy, którzy dobrze pamiętają czasy świetności EKW. Pan Lucjan pracował na wąskotorówce, a pani Teresa dojeżdżała do Ełku z pracy w Wiśniowie Ełckim.

Prezentacja makiety przyciągnęło również młodsze pokolenie. Pan Grzegorz Chojnowski przyszedł do muzeum z synem, miłośnikiem kolei.

Makieta zostanie w Muzeum Historycznym na stałe. Oglądać ją będzie można w godzinach pracy placówki.

 

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: zo