Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowenna do Suwałk nie dotrze

13.02.2018

Niepodległościowa Nowenna będzie odbywać się prawdopodobnie tylko w Łapach. Mówimy o tym, bo religijno-patriotyczne wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i nabrało szerokiego rozgłosu. Z pomysłem organizowania w każdy 11 dzień miesiąca nowenny wystąpił ksiądz Krzysztof Jurczak z jednej z parafii w Łapach. Do inicjatywy przyłączyła się Podlaska Policja, a patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

W minioną niedzielę odbyła się pierwsze spotkanie, była modlitwa i występ Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Na razie nie wiadomo, czy Nowenna przyjmie szerszy charakter i „dotrze” chociażby na Suwalszczyznę.

Z informacji jakie uzyskaliśmy u suwalskich księży wynika, że przynajmniej w Suwałkach takiej inicjatywy parafie nie podejmują. Tymczasem Niepodległościowa Nowenna w Łapach odbiła się szerokim echem w całym kraju. Jeden z ogólnopolskich dzienników zarzucił mundurowym, że zamiast chronić, modlą się. W odpowiedzi Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku opublikowała tekst, w którym informuje, że hołd składany przy okazji, czy to uroczystości państwowych, czy to obrzędów o charakterze sakralnym, jest wyrazem przywiązania do tradycji i wynika z głębokiego szacunku do tych wartości, które stanowią o tożsamości narodowej.  – Szydzenie z postaw osób, dla których dobro Ojczyzny jest dobrem najwyższym stanowi atak nie tylko w naszą formację, ale we wszystkich Polaków – czytamy na stronie KWP.