Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowy wóz w OSP Płociczno

09.11.2019

Płociczno

Oficjalne przekazanie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego odbyło się dziś (09.11) w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w podsuwalskim Płocicznie. Co prawda, nowy pojazd dotarł do jednostki 1 listopada, ale to właśnie dziś odbyło się jego uroczyste przekazanie druhom oraz poświęcenie. W uroczystości udział wzięli, między innymi, Jarosław Zieliński, poseł i Sekretarz Stanu MSWiA, generał Jarosław Wendt, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Witold Kowalewski, starosta suwalski, Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych jednostek OSP i mieszkańcy. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Eurocargo, zastąpił wysłużonego, ponad 30-letniego już Stara 244. Pojazd za ponad 800 tysięcy złotych zakupiono ze środków Gminy Suwałki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.To nie pierwszy taki, wspólny projekt  samorządu, resortu i WFOŚiGW, dzięki któremu OSP otrzymuje nowe wozy.  W sumie, co podkreślał wiceminister Jarosław Zieliński, w tym roku do jednostek województwa podlaskiego trafi rekordowa liczba – 31 pojazdów gaśniczych.

Największy wkład w zakup miała Gmina Suwałki, która przekazała prawie połowę z kwoty 800 tysięcy złotych. Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy zwraca jednak uwagę, że druhowie od dawna zabiegali o nowy sprzęt i swoim zaangażowaniem pokazali, że na niego zasługują. Jednostka notuje średnio 30 interwencji rocznie, liczy 30 zaangażowanych druhów i ma drużynę młodzieżową, co nie zdarza się często. Druhowie aspirują też do wpisania do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowy wóz to nie jedyna zmiana, która czeka OSP Płociczno. Wiceminister MSWiA zadeklarował bowiem pokrycie połowy kosztów utwardzenia placu przed jednostką i jeśli aura pozwoli, to jeszcze w tym roku, zamiast żwiru przed obiektem pojawi się kostka.

autor: AP