Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Nowy żłobek otwarty

15.01.2020

Suwałki

Nowy miejski żłobek przy ulicy Kościuszki 6 w Suwałkach oficjalnie otwarty. Okolicznościowe otwarcie z udziałem władz odbyło się w środę (15.01.20), przed południem. Trzeci miejski żłobek mieści się w zmodernizowanej kamienicy przy ulicy Kościuszki 6, gdzie wcześniej działało między innymi przedszkole i kolegium nauczycielskie.

Kilkanaście lat temu władze Suwałk podarowały kamienicę parafii pod wezwaniem świętego Aleksandra. Kościół planował urządzić w niej dom pomocy, ale przedsięwzięcia nie udało się zrealizować i budynek wrócił do miasta. Samorząd podjął się modernizacji, „nadszarpniętej zębem czasu” kamienicy i utworzenia w niej żłobka. Prace pochłonęły prawie 8,5 miliona złotych, z czego ponad 2,5 miliona to dofinansowanie z rządowego programu Maluch +. Po modernizacji obiekt zachował jedynie pierwotną bryłę, bo w środku to nowoczesny, pachnący świeżością budynek, z potrzebnym wyposażeniem.

Opiekę znalazło w nim nieco ponad 120 dzieci. Teraz przyszedł czas na oficjalne otwarcie placówki, w którym wzięli udział, między innymi, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. W swoim wystąpieniu prezydent Suwałk zwrócił uwagę, że to pierwszy żłobek, przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Dodatkowo, po jego otwarciu, kolejka dzieci, oczekujących na przyjęcie do takiej placówki, zmniejszyła się o ponad 200. Przypomniał również, że od września w mieście działa Suwalski Bon Żłobkowy. To świadczenie w wysokości 300 złotych miesięcznie dla rodziców, których dziecko korzysta z opieki prywatnej placówki.

Natomiast Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski gratulował miastu inwestycji. Warto dodać, że w ciągu ostatnich 8 lat z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej miasto pozyskało na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 prawie 7 milionów złotych dofinansowania.

Wojewoda zwrócił uwagę, że pieniądze na program Maluch + pochodzą między innymi z Funduszu Pracy, bo miejsca w żłobkach dają rodzicom szansę na podjęcie zatrudnienia. Tak jest, między innymi, w przypadku Joanny Walickiej, mamy rocznego Michała, którą spotkaliśmy w nowym żłobku.

Autor: AP