Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

O wieszakach, Technoparku i wyborach

06.09.2018

 Ełk

Na zaproszenie kandydatów Porozumienia Gowina, w czwartek (06.09.2018) odwiedziła Ełk Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Podczas swojego pobytu w mieście pani minister spotkała się między innymi z Radą Przedsiębiorczości Gminy Ełk.
Podczas tego spotkania często przewijał się temat braku rąk do pracy. Przedsiębiorcy sugerowali, że rozwiązaniem mogą być ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców.

– W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o zachęceniu do powrotu wszystkich tych, którzy wyjechali za chlebem na zachód – odpowiadała minister Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz odwiedziła firmy, które działają w Ełku i w gminie Prostki. Jednak wśród tych zabrakło ełckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

O niedostatecznym rozwoju gospodarczym miasta oraz regionu mówiła również podczas spotkania kandydat na prezydenta Ełku z Porozumienia – Anita Supińska. Przypomniała tu pomysł utworzenia w Ełku fabryki wieszaków.

Minister Emilewicz odwiedziła Ełk na zaproszenie kandydatów Porozumienia. Jadwiga Emilewicz jest wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina i nie ukrywała, że przyjechała wspierać kandydatów swojej partii w wyborach samorządowych.

Z wypowiedzią minister Emilewicz dotycząca ełckiego Parku Naukowo-Technologicznego nie zgodził się Daniel Kulig, dyrektor placówki. Do redakcji Radia 5 wysłał sprostowanie. Oto jego treść:

„Dezinformacja czy brak wiedzy?

Sprostowanie do wypowiedzi pani Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz z dnia 6 września 2018 roku dotyczącej m. in. funkcjonowania Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku.

Olbrzymim rozczarowaniem była dla mnie wypowiedź Minister Jadwigi Emilewicz udzielona podczas konferencji prasowej promującej kandydatów Porozumienia Gowina w wyborach samorządowych w Ełku. Pani Minister rażąco minęła się z prawdą, wypowiadając się o ełckim Parku Naukowo-Technologicznym. Powierzchnia biurowa i produkcyjna w Parku, wynosząca około 1250 metrów kwadratowych, jest w 100% zajęta przez przedsiębiorców. Działa u nas w tej chwili 21 firm, zatrudniających około 60 osób, a w sumie od 2012 roku przewinęło się przez Park 39 firm. Fakty przeczą słowom pani Emilewicz, jakoby metraż Parku był niewykorzystany. Wręcz przeciwnie, jest 5 firm oczekujących na moment, gdy miejsce w Parku będzie dostępne. Współpracujemy z firmami spoza Parku, jak również aktywnie poszukujemy nowych przedsiębiorców, czego przykładem jest zbliżający się Konkurs „Twój start-up – Twoja przyszłość”.
Zainteresowaniem cieszą się również tereny inwestycyjne wokół Parku. Do tej pory, również dzięki aktywności Parku, zakupione zostały 3 działki przez firmy Comeco, Martex i Vermiculit. Na zakupionych działkach powstają zakłady produkcyjne, w których utworzonych zostanie wiele nowych miejsc pracy.
Przedstawione fakty przeczą słowom pani Emilewicz. Nasuwa się pytanie: czy Minister wykazała się brakiem wiedzy, czy może została przez kogoś celowo wprowadzona w błąd? Czy Pani Minister próbowała nawiązać kontakt z firmami działającymi w Parku lub z administracją? Wydaje się to raczej wątpliwe, ponieważ jej słowa wskazują na coś zgoła odmiennego.

Warto w tym miejscu wskazać na fakt, że kilka tygodni temu wysłaliśmy do pani Minister zaproszenie na organizowane przez nas wydarzenie, na które otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Z pewnością gdyby pani Emilewicz zaszczyciła nas swoją obecnością, to mogłaby się osobiście przekonać, że obraz rzeczywistości jest kompletnie inny, niż przedstawiony przez nią podczas konferencji prasowej”.

Daniel Kulig
Dyrektor
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wk