Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

06.11.2018

Region

Setną rocznicę odzyskania niepodległości będą obchodzić w niedzielę (11.11) mieszkańcy regionu.

SUWAŁKI

W Suwałkach uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez księdza biskupa ełckiego Jerzego Mazura, w konkatedrze św. Aleksandra. Następnie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się okolicznościowe przemówienia prezydenta i zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów. W samo południe suwalczanie włączą się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Zostanie odśpiewany hymn państwowy. Po oficjalnej części będzie wspólne świętowanie urodzin Niepodległej. Rozpocznie je Bieg Niepodległości. Dalsza część programu odbędzie się w hali OSiR – tam turniej szachowy „W drodze do Niepodległości” i okolicznościowy koncert. Będą także atrakcje dla dzieci, gry i zabawy, animacje oraz karaoke. Dodatkowo po południu odbędą się dwa koncerty: Dumni z Niepodległej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury o godz. 16.00 i 18.00. Godzinę później w konkatedrze św. Aleksandra koncert organowy Magdaleny Lewoc. Zaprasza Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Dodatkowo w piątek, 9 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym zostanie otwarta wystawa Juliusz Kossak 1824-1899 – Wojciech Kossak 1856-1942, prezentowana w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.

AUGUSTÓW

W Augustowie obchody rozpoczną się o 9.45 zbiórką pocztów sztandarowych pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” na Rynku Zygmunta. Tam koncert orkiestry dętej, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. Następnie o 10.30 msza św. w intencji ojczyzny w bazylice mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Uroczystości zakończą się w południe wspólnym odśpiewaniem hymnu.

 

SEJNY

Obchody w Sejnach rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. O 11.15 przemarsz ze 100-metrową flagą i uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy w miejscach pamięci. O godzinie 12.00 wspólne odśpiewanie hymnu w miejskim Ośrodku Kultury. Później koncerty, program artystyczny, wspólne rozmowy międzypokoleniowe przy kawie. Uroczystości zakończą się koncertem Marka Konarskiego& FOLIK. Wstęp wolny. Zaprasza Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn.

OLECKO

W Olecku o godz. 10.00 uroczysta msza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku. Później uroczyste złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Zostanie również odsłonięty Pomnik Niepodległości. Pod Pomnikiem Wdzięczności odczytany zostanie apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Zaprasza Wacław Olszewski, burmistrz Olecka.

GOŁDAP

Na sportowo rozpoczną 11 listopada świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Gołdapi.

Biegacze „Łowcy Przygód” zmierzą się na dystansie 11 km, natomiast punktualnie o 11:11 wystartuje sztafeta. Niewielki dystans sprawia, że mogą w niej wystartować wszyscy, niezależnie od kondycji fizycznej. Rejestracja uczestników ruszy już o godzinie 10:00.
Mówi Jacek Morzy, zastępca burmistrza Gołdapi:

Po 14:30 uroczystości przeniosą się do Kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Świętowanie w Gołdapi zakończy na Placu Zwycięstwa uroczysty capstrzyk.

Jak dodaje włodarz, podobnie jak w innych miastach Polski, tak i w Gołdapi, w południe zaplanowano wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Początek o godz. 12:00 na Placu Zwycięstwa.

 

EŁK

Msza święta, bieg i sztafeta niepodległości, odsłonięcie pomnika marszałka Piłsudskiego i piknik rodzinny – to tylko niektóre elementy ełckich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada w całym mieście zabiją również dzwony.

Mówił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Jednak ełckie świętowanie rozpocznie się wcześniej.

Wieczorem również nie zabraknie atrakcji.

We wszystkich wydarzeniach będą uczestniczyli goście z miast partnerskich Ełku z Rosji, Litwy i Niemiec.

GIŻYCKO

Moc atrakcji na setną rocznicę odzyskania niepodległości w Giżycku. 11 Listopada w mieście nad Niegocinem zaplanowano między innymi biało-czerwony bieg niepodległościowy połączony z widowiskowym rozrzuceniem kolorowego proszku. Uczestnicy tego wydarzenia spotykają się o 13.30 w parku Rogera Gomera. Z kolei nieco wcześniej, bo w samo południe, zebrani na Placu Grunwaldzkim wspólnie zaśpiewają hymn. W planach jest też pokaz sztucznych ogni oraz degustacja potraw. – Sami mieszkańcy też chcą w wyjątkowy sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości – mówi Małgorzata Kulas-Szyrmer z Urzędu Miejskiego w Giżycku.

GRAJEWO

„Grajewo zawsze pamięta” – pod takim hasłem będą odbywały się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Grajewie. Oficjalne uroczystości rozpoczną się w samo południe – mówi Emilia Piwko, naczelnik Wydziału Organizacyjnego w grajewskim ratuszu.

O 13:30 odbędzie się również uroczystość poświęcenia przeniesionego Pomnika Niepodległości. Warto dodać, że nie zabraknie także kulturalnej rozrywki oraz sportowej rywalizacji w to wszystko już od piątku (09.11).

 

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: pf, wk,wm, IW,jwe