Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy 23 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Obracali fikcyjnym towarem – 18 mln strat

Foto: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Polska, Słowacja, Czechy

Zamiast paneli fotowoltaicznych sprzedawali fikcyjny towar – nielegalny proceder wykryli pracownicy Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Olsztynie. Straty Budżetu Państwa szacowane są na ponad 18 milionów złotych.

Jak informuje Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie – w nielegalnej „karuzeli” obrotu fikcyjnym towarem uczestniczyło 18 firm z Polski, a także ze Słowacji i Czech. Wśród nich istotną rolę odgrywała firma z siedzibą we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Oficjalnie przedsiębiorstwa zajmowały się handlem panelami fotowoltaicznymi. W rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykle drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla niepoznaki ofoliowywano.

Towary krążyły w zamkniętym łańcuchu transakcji, gdzie brakowało ostatecznego odbiorcy. Faktury sprzedaży dotyczyły tych samych towarów, w tych samych ilościach, a transport odbywał się wielokrotnie z polskiego magazynu do magazynu w Czechach i z powrotem. Żeby uwiarygodnić transakcje, firmy przelewały na rachunki bankowe kwoty wskazane na fakturach. Łącznie obrócono kwotą ponad 83 mln zł.

By odzyskać wyłudzone przez przestępców pieniądze, Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek tych firm. M.in. dokonano wpisów hipotek na ich nieruchomościach. W sumie wydano decyzje zabezpieczające na kwotę ponad 20 mln złotych.

Jak dodaje rzecznik, w sprawie prowadzone jest dalsze śledztwo.

Autor: apk     Źródło: Izba Administracji Skarbowej w OlsztynieData: 10 stycznia 2018

   
Tagi:

2 komentarze

  1. kodek Odpowiedz

    żeby tak proces jawny w tv , osadzenie, przepadki majątku tych złodziei i wieloletnie wyroki lub rozstrzelanie to wtedy ludzie uwierzyliby że jest sprawiedliwość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.