Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Obwodnica Suwałk otwarta

13.04.2019

Suwałki

Obwodnica Suwałk oficjalnie oddana do użytku. Uroczystego otwarcia 13-kilometrowej długości, nowej drogi ekspresowej, dokonali w sobotę (13.04.19) przed południem, zebrani na zachodnim węźle trasy przedstawiciele rządu, samorządu i drogowcy. Tuż po tym na trasie pojawiły się pierwsze ciężarówki i pojazdy osobowe. To historyczny moment w życiu miasta i jego mieszkańców, bo obwodnica wyprowadza z Suwałk tranzytowy ruch samochodów ciężarowych. Według szacunków dotychczas przez miasto przejeżdżało około 5-6 tysięcy ciężarówek na dobę. Takie natężenie ruchu wiązało się z zagrożeniami drogowymi, hałasem, pyłem. Suwalczanie od trzydziestu lat zabiegali o obwodnicę i dziś się jej doczekali.

W otwarciu drogi uczestniczyli między innymi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Jarosław Zieliński, poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł Krzysztof Jurgiel i eurodeputowany Karol Karski. Minister infrastruktury podkreślał rangę wydarzenia w skali miasta, ale też kraju.

Jarosław Zieliński, poseł i sekretarz stanu w MSWiA mówił między innymi o latach zabiegów o budowę drogi i kolosalnej zmianie, jaką niesie ona  mieszkańcom.

O nowej erze w życiu suwalczan mówił też profesor Karol Karski, eurodeputowany i członek prezydium Parlamentu Europejskiego. Dodajmy, że obwodnica, jako część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Baltica, powstała przy znacznym dofinansowaniu z unijnego programu „Łącząc Europę”.

W imieniu samorządów Suwalszczyzny głos zabrał Witold Kowalewski, starosta suwalski, który dziękował przedstawicielom rządu za budowę drogi.

Obecny na uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w rozmowie z Radiem 5 nie krył radości z powstania obwodnicy. Przypomniał zaangażowanie mieszkańców w starania o budowę drogi, między innymi działania Społecznego Komitetu Wsparcia Budowy Obwodnicy Suwałk, który organizował protesty w tej sprawie.

Na koniec dane techniczne. Obwodnica Suwałk została wykonana w technologii nawierzchni z betonu cementowego przystosowanej do przyjęcia ciężkiego ruchu. W ramach inwestycji drogowcy rozbudowali węzeł „Suwałki Południe”, wybudowali węzeł drogowy „Suwałki Zachód”, 10 obiektów inżynierskich, cztery wiadukty nad drogą ekspresową, jeden wiadukt nad linią kolejową, przejścia dla zwierząt, nasadzili ponad dwa tysiące drzew i prawie 30 tysięcy krzewów. Powstała też sieć dróg dojazdowych, ciągów pieszo-rowerowych, a także przepusty i urządzenia ochrony środowiska. Przebudowano również 8 kilometrów dróg publicznych kolidujących z przebiegiem obwodnicy. Wartość kontraktu budowlanego to 300 milionów złotych, natomiast wartość całej inwestycji z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót, to 391 milionów.

Autor: AP