Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Oddając krew potrzebującym, oddali hołd powstańcom

01.08.2019

Augustów

Hołd Powstańcom Warszawskim oddali w czwartek (01.08.19) mieszkańcy Augustowa na czele z Mirosławem Karolczukiem, burmistrzem miasta. Nie było jednak typowej akademii, czy okolicznościowego apelu, a wspólne oddawanie krwi. Władze miasta uznały bowiem, że skoro 1 sierpnia 1944 roku warszawiacy oddali krew za Polskę, więc w rocznicę wybuchu powstania, warto zrobić coś dla innych, chociażby oddać krew.
Tym bardziej, że to właśnie w lato najbardziej brakuje krwi, bo stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy. Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta liczy, że za przykładem Augustowa pójdą inne samorządy.

Włodarz był jednym z pierwszych, którzy oddali w czwartek (01.08.19) krew. Zrobił to po raz pierwszy, dlatego nie zabrakło obaw.

Po wbiciu igły strach na szczęście minął, a Mirosław Karolczuk rozważa regularny udział w takich akcjach.

Autobus, w którym można oddać krew, będzie stał przy Rynku Zygmunta Augusta do soboty (03.07).  W czwartek (01.08.19) krew można oddawać do 17:30. W piątek i w sobotę od 9:00 do 14:30. Władze liczą na frekwencję, nie tylko miejscowych, ale także przyjezdnych, ponieważ Augustów to miasto pełne turystów. Początek akcji był świetny, bo przed autobusem szybko ustawiła się długa kolejka chętnych. Większość to stali dawcy, jednak zaznaczali, że data początku powstania warszawskiego nie jest bez znaczenia.

Autor: AP