Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Odeszła doktor Joanna Lisowska – pediatra, uczestniczka Powstania Warszawskiego

08.05.2019

Ełk

Nie żyje doktor Joanna Lisowska, pediatra, ordynator Oddziału Noworodków Szpitala Rejonowego w Ełku.

Za wieloletnią pracę została uhonorowana nagrodą Ministra Zdrowia. Prowadzony przez doktor Lisowską oddział, Wojewódzki Ośrodek Matki i Dziecka uznał za wzorcowy i to tutaj szkolono lekarzy zagranicznych w ramach UNICEF. W 2014 roku została ona nagrodzona Białą Lilią przez Prezydenta Miasta Ełku w kategorii „Postawa godna naśladowania”.

Ełczanie wspominają doktor Lisowską, jako lekarza w pełni oddanego ratowaniu zdrowia i życia dzieci. Walczyła o każdego młodego pacjenta, ale również o poprawę warunków sanitarnych, wyposażenie oddziału, szczepienia ochronne, szkolenia personelu, czytamy na stronie internetowej ełckiego ratusza.

Joanna Lisowska, mając 15 lat, wzięła udział w powstaniu warszawskim, jako sanitariuszka o pseudonimie „Wanda”. Ostatniego dnia warszawskiego zrywu zeszła do kanałów z powstańczym oddziałem. Cudem uniknęła śmierci, błądząc tam przez 14 godzin. Po wyjściu z warszawskich kanałów została skierowana do obozu w Pruszkowie, później do obozu w Skierniewicach. Zwolniono ją, ze względu na młody wiek i stan zdrowia. Trafiła do Częstochowy w poszukiwaniu rodziny – matki i ciotki. Udało się je odnaleźć.

Po wojnie podjęła studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Do Ełku trafiła w 1952 r., z mężem Norbertem, również lekarzem.
Joanna Lisowska zmarła 7 maja 2019 r.

Źródło: UM w Ełku
Autor: tg