Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom wyznania mojżeszowego

30.06.2019

Ełk

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców miasta wyznania mojżeszowego odbyła się w niedzielę (30.06.) w Ełku. Macewa przytwierdzona do kamienia ustawiona została w miejscu cmentarza żydowskiego przy placu Jana Pawła II. Umieszczona na niej treść jest w języku hebrajskim, polskim i niemieckim.

Inicjatorem tego wydarzenia był radny miejski Hubert Górski. W uroczystości uczestniczyli również rabin, pastorowie kościoła ewangelicko-metodystycznego Monika i Dariusz Zuber, przedstawiciele miejscowych radnych, urzędu miasta, Muzeum Historycznego, Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu oraz mieszkańcy. Odsłonięcie tablicy poprzedziła modlitwa.

Za uczczenie miejsca, w którym znajduje się cmentarz żydowski, dziękował inicjatorom biorący udział w uroczystości rabin Symcha Keller.
– To ważne, że realizowane są inicjatywy, podkreślające wielowyznaniowość i wielokulturowość naszego miasta – przyznaje Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.

Pomnik stanął w miejscu cmentarza żydowskiego, na którym pierwsze pochówki odbywały się w pierwszej połowie XIX wieku, przypominał zebranym dr Stefan Marcinkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

– Spełniło się moje marzenie – mówił inicjator upamiętnienia dawnych mieszkańców Ełku wyznania mojżeszowego, Hubert Górski. I zapowiedział kolejne działania.

Uroczystości zakończył koncert muzyki żydowskiej w kościele ewangelicko-metodystycznym.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe