Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ogłosili Szkolną Agendę 2030

23.11.2017

Swoją własną Szkolną Agendę 2030 ogłosiła w czwartek (23.11.) Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Szafera w Ełku.

To nawiązanie do planu przyjętego 21 października 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ . Ponad 190 państw zobowiązało się w ten sposób do realizacji polityki zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia celów do roku 2030. W odróżnieniu od ONZ-owskiego dokumentu, ten szkolny skupił się jednak na działaniach na lokalnym podwórku.

-Nasza deklaracja wpisuje się w program tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej – mówi Wanda Wojnowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku

 

-Ogłoszenie Agendy poprzedzały gruntowne, wieloetapowe przygotowania. Pierwszym krokiem było zapoznanie uczniów z tematyką projektu – tłumaczy Grażyna Truszkowska, koordynator szkolnej akcji.

 

Drugim etapem projektu było przeprowadzenie badań pomagających określić skalę problemów. Uczniowie przeprowadzali ankiety, wywiady, obserwacje, czy konsultowali się z ekspertami. Jedna z grup zdecydowała się również na ciekawy eksperyment społeczny.

 

Działając w skali lokalnej możemy wpływać na globalne problemy, takie jak chociażby zanieczyszczenie środowiska – zwracają uwagę uczniowie „Zielonej Czwórki”. O swoim projekcie dotyczącym gospodarki odpadami opowiedziały reporterowi Radia 5 uczennice klasy czwartej.

 

Ogłoszeniu Agendy towarzyszyła debata z udziałem uczniów i przedstawicieli miejskich instytucji. Po jej zakończeniu wszyscy podpisali się pod postulatami.