Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ozdrowieńcy oddają osocze

26.05.2020

region

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zgłaszają się kolejni ozdrowieńcy, którzy chcą oddać swoje osocze.

– Coraz więcej Podlasian oddaje osocze. Chodzi o ozdrowieńców, którzy pokonali koronawirusa, a ich organizm wytworzył przeciwciała – mówi Radiu 5 Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Dotychczas w podlaskich placówkach swoje osocze oddało 58 osób.

Osocze osób wyleczonych z COVID-19 zawiera białka odpornościowe. Transfuzja tego płynu może w istotny sposób pomóc chorym na koronawirusa szybciej wyzdrowieć. Osocze pobiera się bezpośrednio od ozdrowieńca z dwoma ujemnymi wynikami badań na obecność COVID-19 – mówi Piotr Radziwon.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prosi także mieszkańców o oddawanie krwi. To nadal deficytowy płyn, niezbędny do przeprowadzenia operacji. Na chwilę obecną potrzebne są tak naprawdę wszystkie grupy krwi.

Dawcy przysługuje m.in.: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal – 8 czekolad, 1 wafelek i 1 sok.

Autor: SzK